Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres...  

Geri git   Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres... > Dom altında her şey yerli yerinde > Seljak muhabbeti > Anketler
Yardım Seljak Listesi Radio and TV Forumları Okundu Kabul Et

Anketler Forum bünyesinde anket yapmak isteyenlere....

Anketimiz: Bosnakca Yayin Hakkinda Ne Dusunuyorsunuz?
Evet iyi birseydir. 28 36,36%
Hayir hos birsey oldugunu dusunmuyorum. 29 37,66%
Kararsizim. 9 11,69%
Boyle bir yayindan haberim yoktu. 11 14,29%
Katılımcı sayısı: 77. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Seçenekler Stil
Alt 10. June 2007, 11:43   #1
Serco
merinosum mavi gözlüm çatalkaram ...

Serco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 45 Mesaj için 129 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 6 times
Seljak 4 Mesajda 6 Defa Eksilendi!
Serco is on a distinguished road
Sizce Azinlik Olarak mi Goruluyoruz?

Her pazartesi azinliklarin ana dilde yayini ile ilgili yasa geregince TRT' de yapilan Bosnakca yayin sizce IYI birsey mi yoksa KOTU birsey mi?

Ernesto CHE Guevara
Serco isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11. June 2007, 12:43   #2
šLjiVoVicA
Prvi seljak

šLjiVoVicA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 620 Mesaj için 2.341 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 12 times
Seljak 7 Mesajda 9 Defa Eksilendi!
This message has been groaned: 1 times
šLjiVoVicA is on a distinguished road
Cevap: Sizce Azinlik Olarak mi Goruluyoruz?

şu zamana kadar türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde boşnak kültürünün yaşatılmasında, geleneksel olayların sürdürülmesinde, boşnakça konuşmada hiçbir kısıtlama ve reddediş yaşanmamıştır bu ülkede. bence TRT nin yaptığı bu durum çok yanlış. çünkü böyle bir şeye ihtiyaç yok. kaldı ki bu yayın lehinde herhangi bir talepte de bulunulmamış bildiğim kadarıyla. Ayrıca bizler her hareketimizde osmanlı'nın edasını taşıyan bir halkız. yani gerek inançları gerek kültürü, gerek yaşayış biçimi zaten burayla aynı ya da çok benzer. ben kendimi farklı olarak hele de azınlık durumunda hiç görmüyorum doğrusu. vaktinde bize kucak açmış, hüzünlerimize ortak olmuş bir millete de aynı şekilde sarılır boşnaklar zaten... işte boşnaklar bu sebeplerden, Türküm diyebilmenin mutluluğunu yaşayabilenlerdir Atatürk'ün istediği gibi... Bu yüzden kanaatimce "sebepleri ve gerekçeleri zaten ortada olan" bu anadilde yayın meselesinde boşnakça'nın da kullanılmasına karşıyım...
Alt 13. June 2007, 21:47   #3
Muzafko
Prvi seljak

Seljak 7 Mesaj için 26 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 10 times
Seljak 0 Mesajda 0 Defa Eksilendi!
Muzafko is on a distinguished road

Alıntı:
Serco´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Her pazartesi azinliklarin ana dilde yayini ile ilgili yasa geregince TRT' de yapilan Bosnakca yayin sizce IYI birsey mi yoksa KOTU birsey mi?

Bence çok iyi bir şey.Artık gerek bile kalmayacak bu gidişle.
Balkan ülkeleri kendi aralarında ortak kanal kuruyor.
her kes kendi dilinde yayın yapacak.
Bu yayına itiraz edenlerin hiç biri samimi değil.
Bugün her boşnak ailenin evinde uydu anten var.
Boşnakça yayın izliyorlar zaten.
Yayını devlet yapınca neden kötü oluyor?
Muzafko isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13. June 2007, 22:50   #4
pljevljak
Prvi seljak

Seljak 2 Mesaj için 15 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 14 times
pljevljak is on a distinguished road

Alıntı:
šLjiVoVicA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
şu zamana kadar türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde boşnak kültürünün yaşatılmasında, geleneksel olayların sürdürülmesinde, boşnakça konuşmada hiçbir kısıtlama ve reddediş yaşanmamıştır bu ülkede. bence TRT nin yaptığı bu durum çok yanlış. çünkü böyle bir şeye ihtiyaç yok. kaldı ki bu yayın lehinde herhangi bir talepte de bulunulmamış bildiğim kadarıyla. Ayrıca bizler her hareketimizde osmanlı'nın edasını taşıyan bir halkız. yani gerek inançları gerek kültürü, gerek yaşayış biçimi zaten burayla aynı ya da çok benzer. ben kendimi farklı olarak hele de azınlık durumunda hiç görmüyorum doğrusu. vaktinde bize kucak açmış, hüzünlerimize ortak olmuş bir millete de aynı şekilde sarılır boşnaklar zaten... işte boşnaklar bu sebeplerden, Türküm diyebilmenin mutluluğunu yaşayabilenlerdir Atatürk'ün istediği gibi... Bu yüzden kanaatimce "sebepleri ve gerekçeleri zaten ortada olan" bu anadilde yayın meselesinde boşnakça'nın da kullanılmasına karşıyım...

Ben bu fikrine katilmiyorum sayin šljivovica, bir defa Türkiyeli Bosnaklarin kendi konustuklari Bosnakca dili bir nevi tarzanca Bosnakca, bugün Bosna ve diger ülkelerde yasiyan Bosnaklarin dilinden oldukca farkli. Bizlerin atalari cogunlukla köy kökenli olmalari ve konusulan dili 30 - 40 veya yüz sene önce Türkiye'ye getirmis olmalari dili güncellestirmemeleri ve gelismesini izlememis veya izliyememis olmalari bunu dogurmustur. Bu yarim saatlik yayini izliyen insanlarimiz en azinda bu zaman zarfinda güncel bir dille karsilasmaktadirlar. Türkiye'in resmi politikasini kendi dillerinde dinleme olanagi bulmaktadirlar. "Sebepler ve gerekceleri zaten ortada olan" düsüncesine de katilmiyorum cünkü baskalarina taninan kolayliklardan biz niye yararlanmiyalim? Ben dahil hic bir Bosnagin kalbinde en ufak bir bölücülük zerresinin olmadigina eminim ama baskalarina taninan haklari red etmeyi de pek akilli hareket sayamam dogrusu. Burada son bir seye daha deginmek istiyorum: Türkiye'de yabanci dilde konusma hürriyeti her zaman bügünkü gibi yoktu. Bosnakim dedigi icin dayak yemis ve hakarete ugramis insanlari ben sahsen tanidim...
pljevljak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14. June 2007, 08:54   #5
vodolia
Seljak Sa Macugom

vodolia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 438 Mesaj için 1.456 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 11 times
Seljak 4 Mesajda 4 Defa Eksilendi!
vodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutar

Alıntı:
pljevljak´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Sebepler ve gerekceleri zaten ortada olan" düsüncesine de katilmiyorum cünkü baskalarina taninan kolayliklardan biz niye yararlanmiyalim? Ben dahil hic bir Bosnagin kalbinde en ufak bir bölücülük zerresinin olmadigina eminim ama baskalarina taninan haklari red etmeyi de pek akilli hareket sayamam dogrusu. Burada son bir seye daha deginmek istiyorum: Türkiye'de yabanci dilde konusma hürriyeti her zaman bügünkü gibi yoktu. Bosnakim dedigi icin dayak yemis ve hakarete ugramis insanlari ben sahsen tanidim...
Sn.pljevljak, selamlar

sizin yukarıda hakaret konusunda verdiğiniz örneği çeşitlendirecek faklı örnekler de verebilecek kişiler çıkacaktır büyük bir olasılıkla, ama herşeye rağmen bunlar istisnai örneklerdir ve hiçbir zaman geneli ifade etmeyeceklerdir..ve genele objektif olarak baktığımızda Boşnaklar Türkiye'de kültürel ve geleneksel manada bir sıkıntı yaşamamışlardır..dil konusu çok farklı bir noktadan ele alınmalıdır bana göre..şu an Boşnakça'yı konuşabiliyor olmam gururlandığım ve sonsuza kadar sürdürmeyi istediğim bir şey, ama bu isteğimin politize edilmesi ve Türkiye aleyhine kullanılma ihtimali ise her koşulda rededeceğim bir durumdur..
Alt 14. June 2007, 10:59   #6
Feleçi
Prvi seljak

Feleçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 3 Mesaj için 28 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 8 times
Feleçi is on a distinguished road

Alıntı:
Serco´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Her platformda azınlık değiliz diye haykırmamıza rağmen, eğer yapılan bu yayın, " Azınlıkların ana dilde yayını " başlığı ile yapılıyorsa, bu biz boşnakların değil, TRT'nin ve bu şekilde yayınlanmasına izin veren üst makamların ayıbıdır.
Değilse, dil yayınını şahsen bir kültür hizmeti olarak görmek isterim.
Feleçi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14. June 2007, 15:59   #7
sejkic
Prvi seljak

sejkic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 21 Mesaj için 51 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 13 times
Seljak 6 Mesajda 6 Defa Eksilendi!
sejkic is on a distinguished road

Bu Boşnakça yayının yapılması benim neznimde işgüzarlıktır, neden işgüzarlık olduğunu yazmaya kalksam 1 sayfa yazarım, Ülkemizin böyle bir döneminde, bazı şeylere Boşnakları alet etmektir bu, lamı cimi yok, talep yok, istek yok, bu icraatın anlamı nedir, bu gölgeleme, perdeleme olayıdır birşeyleri saklama gayreti ile Boşnaklar alet edilmek istenmiştir. muhafazakarlıkta en hassas olan Boşnakları kafalarındaki emelleri için kullanmışlardır, cevaplarınıda almışlardır,

herhangi bir Türk Vatandaşı daha önce hiç gidip görmediği Bosnada kendini asla yabancı gibi hissetmezken, buradaki Boşnaklar, doğup büyüdükleri yerde kendini nasıl azınlık hissetsin...
Alt 14. June 2007, 17:40   #8
Serco
merinosum mavi gözlüm çatalkaram ...

Serco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 45 Mesaj için 129 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 8 times
Seljak 4 Mesajda 6 Defa Eksilendi!
Serco is on a distinguished road

Alıntı:
pljevljak´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben bu fikrine katilmiyorum sayin šljivovica, bir defa Türkiyeli Bosnaklarin kendi konustuklari Bosnakca dili bir nevi tarzanca Bosnakca, bugün Bosna ve diger ülkelerde yasiyan Bosnaklarin dilinden oldukca farkli. Bizlerin atalari cogunlukla köy kökenli olmalari ve konusulan dili 30 - 40 veya yüz sene önce Türkiye'ye getirmis olmalari dili güncellestirmemeleri ve gelismesini izlememis veya izliyememis olmalari bunu dogurmustur. Bu yarim saatlik yayini izliyen insanlarimiz en azinda bu zaman zarfinda güncel bir dille karsilasmaktadirlar. Türkiye'in resmi politikasini kendi dillerinde dinleme olanagi bulmaktadirlar. "Sebepler ve gerekceleri zaten ortada olan" düsüncesine de katilmiyorum cünkü baskalarina taninan kolayliklardan biz niye yararlanmiyalim? Ben dahil hic bir Bosnagin kalbinde en ufak bir bölücülük zerresinin olmadigina eminim ama baskalarina taninan haklari red etmeyi de pek akilli hareket sayamam dogrusu. Burada son bir seye daha deginmek istiyorum: Türkiye'de yabanci dilde konusma hürriyeti her zaman bügünkü gibi yoktu. Bosnakim dedigi icin dayak yemis ve hakarete ugramis insanlari ben sahsen tanidim...
Sayin pljevljak;
Sozlerinizde mutlaka haklilik payi var fakat burda onemli olan konu sudur bence.Bu yayinin azinliklarin ana dillerinde yayinlari ile ilgili kanuna dayandirilarak yapilmis olmasi.Hicbir bosnak bu ulkede azinlik degildir.Hic bir bosnak da kendini bu sekilde gormemektedir bana gore.Cunku bosnak insani Turkiye'ye tarihin her doneminde destek cikmistir ve kalkinmasinda basat rol oynamistir.Sizcede yapilan o yarim saatlik program biraz egrelti durmamismi acaba.Ayrica o yayini izleyipte dil ogrenebilecek insan varsa helal olsun.Ben cok uzun zamandir izliyorum ama neredeyse %80'nini anlamiyorum.

Saygilarimla...

Ernesto CHE Guevara
Serco isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26. July 2007, 21:53   #9
göçmenyalı
Prvi seljak

göçmenyalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 12 Mesaj için 36 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 15 times
Seljak 1 Mesajda 1 Defa Eksilendi!
göçmenyalı is on a distinguished road

Muhabir-Sizce Azınlık Olarak mı Görülüyoruz?

Göçmenyalı-Hayır görülmüyoruz.

Muhabir-Peki kendinizi azınlık olarak mı hissediyorsunuz?

Göçmenyalı-Hayır hissetmiyorum.

Muhabir-TRT'nin hazırladığı programı nasıl buluyorsunuz?

Göçmenyalı-Bir kez seyrettim ve bir daha seyretmem. İzin verirseniz benim de size sorularım olacak.

Muhabir-Sorun tabii..

Göçmenyalı-TRT'nin Lozan Antlaşması'nın kabulü(23.07.1923) hakkında program yapmamasını neye bağlıyorsunuz?

Muhabir-Bilmem. Belki de pek seyredilmeyeceğini düşünmüşlerdir. Reyting meselesi anlayacağınız. Ha ha..komik değil mi?

Göçmenyalı-Pek komik değil. Bahsettiğiniz azınlıklarla ilgili olduğu söylenen -yani Kürt, Boşnak vb..mikro etnik milliyetçiliğe dayandırılan- programlar Lozan'da belirtilen azınlık kavramıyla pek örtüşmüyor. Lozan Antlaşması'nın I.Dünya savaşından sonra yapılan ve hala geçerliliğini sürdüren dünyadaki tek antlaşma olduğunu biliyormusunuz?

Muhabir-İlk kez sizden duyuyorum.

Göçmenyalı-Siz nasıl muhabirsiniz kuzum?

Muhabir-Kem küm...ben A.B ile işbirliği içerisindeki bir basın kuruluşunda çalışıyorum.

Göçmenyalı-Anlaşıldı, anlaşıldı. Sizin patronlarınız Yugoslavya dağılırken de aynı misyonu üstlenmişlerdi.

Muhabir-Hangi patronlarım?

Göçmenyalı-Canım, Soroz gibi patronlardan bahsediyorum işte...anlamadınız mı?

Muhabir-Vayy! Sizde muhabirlik ruhu sezinledim beyefendi.

Göçmenyalı-Ben sizin gibi bir muhabir olacağıma, görüşlerim doğrultusunda yaşamayı yeğlerim. Hem benim gibi düşünenler azınlık değil mi zaten? Belki günün birinde benim hakkımda da program yaparsınız.

Muhabir-Ha ha...

Yukarıda yazılanların tamamı Göçmenyalı'nın hayal mahsülleri ofisinde üretilmiştir. (Lozan hariç)
Alt 18. November 2007, 16:54   #10
crnovrsanin

Alıntı:
šLjiVoVicA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Düşüncelerine genel anlamda katılmama rağmen , boşnakça yayına karşı olmanız bana yazdıklarınızla ters geldı . Zira bizler dediğiniz gibi Osmanlının izlerini taşıyan insanlarız. Farklı değiliz.Nasıl kı zamanında dıl, dın farkı gozetmeksizin tek bir devletın parçaları olan butunu oluşturanlarsak, kendımızı boşnakça yayın yapılması konusunda bu butunden soyutlanmış hıssetmemelıyız.Bu konu beni şahsen rahatsız etmıyor.
Bunun dışında yorumda bulunan arkadaşlardan bırının ''boşnakım dedeği için hor gorulen ınsanlar tanıdığı '' konusuna da değinmek istiyorum .Kanımca bahsettığı konu kişisel bir konudur, binde bir rastlanır.Bunu genellemek yanlıştır.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Eğer var ise yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:01 .