Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres...  

Geri git   Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres... > Dom altında her şey yerli yerinde > Seljak muhabbeti > Sinema, Tv ...Tiyatro
Yardım Seljak Listesi Radio and TV Forumları Okundu Kabul Et

Seçenekler Stil
Alt 17. June 2007, 17:41   #1
vodolia
Seljak Sa Macugom

vodolia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 438 Mesaj için 1.456 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 15 times
Seljak 4 Mesajda 4 Defa Eksilendi!
vodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutar
Exclamation Elveda Rumeli

'Elveda Rumeli' izleyeni ağlatacak..

Sinema filmi ve TV dizilerinin iki başarılı yönetmeni Serdar Akar ile Tarkan Karlıdağ iş ortağı olup ilginç bir projeye başladı.
Akar ve Karlıdağ, şu günlerde Türkiye ile Makedonya arasında mekik dokuyor.
Çünkü ikili sonbaharda yeni yayın döneminde atv'de ekrana gelecek iddialı bir dönem dizisi için kolları sıvadı.
Makedonya'da çekilecek "Elveda Rumeli" adlı dönem dizisi 1900'lü yılların başında geçen ve izleyen herkesi ağlatacak dramatik bir kurgusu olan öyküyü ekrana taşıyacak. Türk ve Makedon oyuncuların rol alacağı dizinin teknik ekibi de Türkler ve Makedonlardan oluşacak.

elveda-rumeli-dizisi-fan.blogspot.com

Konu vodolia tarafından (1. October 2007 Saat 13:15 ) değiştirilmiştir.. Sebep: dizinin linki eklendi
vodolia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24. August 2007, 08:12   #2
vodolia
Seljak Sa Macugom

This message has been thanked: 11 times
vodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutar
Cevap: elveda rumeli

Rumeli'ye hüzünle veda ederken...

HEP şikayet ederdim, "Amerikalılar filmleriyle dizileriyle bize 200 yıllık tarihlerini ezberlettiler. Biz yüzlerce yıllık zengin tarihi ve kültürel mirasımızı bir türlü ekranlara taşıyamadık" diye... Bu yıl imdadıma atv yetişti. Yakın siyasi tarihimize keskin bir bakış fırlatan Hatırla Sevgili'nin yeni bölümleri bomba gibi geliyor. Gaziantep'in kurtuluş mücadelesini fon alan Kara Yılan da yeni dönemin en iddialı yapımları arasında. Ama biri var ki, ayak sesleri şimdiden "gümbür gümbür" duyuluyor. Adı "Elveda Rumeli"... Sütçü Ramiz (Erdal Özyağcılar), karısı Fatma (Şebnem Sönmez) ve 5 kızı ile üç damat adayının etrafında gelişen trajikomik olayların konu edildiği enfes bir dönem dizisi geliyor. Dizinin tanıtımlarını izledim ve ağzım bir karış açık kaldı. Bizim Yabancı Damat'ın "Kahraman" ı bu kez Antep şivesinden Rumeli şivesine öyle güzel bir geçiş yapmış ki, insan kulaklarına inanamıyor. Hele dizinin çekildiği etkileyici coğrafya yok mu?.. İlk kez bir diziye fon oluşturan Manastır'ın (Bitola) 100 yılı aşkın süredir özenle korunmuş tarihi dokusu ekran başındakilerin nefeslerini kesecek. Dizinin tüm çekimleri Makedonya'da gerçekleştiriliyor. Makedonya'da Türkçe eğitim veren konservatuardaki tiyatro sanatçıları da oyuncu kadrosuna dahil edilmiş. Böylelikle dizinin "inandırıcılığı" kat be kat artıyor. 1899 yılında Pürsıçan (Bu sevimsiz ismin nereden geldi bilinmiyor) kasabasında yaşayan bir Türk ailesinin, sonunda zorunlu göç ile sonuçlanacak öyküsünü anlatan "Elveda Rumeli"nin arka planında görünecek köylüler için de bölgedeki Türk köylerinde yüzlerce portre fotoğrafı çekilmiş ve uygun figüranlar seçilmiş. Ayrıca döneme uygun 300'den fazla kostüm tasarlanmış. Çekim için kiralanan çiftlik evleri, hükümet konakları ve çarşıdaki dükkanlar restore edilerek, döneme uygun şekilde giydirilmiş. Hepimizin bildiği gibi Manastır, Mustafa Kemal Atatürk'ün öğrenim gördüğü Askeri İdadi'nin de bulunduğu yer. (O okulu da dizide göreceğiz) Olayların geçtiği dönem, Atatürk'ün öğrencilik yıllarını ve orada tanıştığı Elena ile büyük bir aşk yaşadığı, ayrıca İttihat ve Terakki hareketinin filizlendiği, Jöntürkler'in ilk siyasi feyizlerini aldıkları dönemi de içine alıyor. Yönetmen Serdar Akar, dizinin arka planındaki siyasi manzarayı betimlerken, Mustafa Kemal ve Enver Paşa'yı da gözümüze değdirecek. "Elveda Rumeli" 1800'lü yılların sonunda Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş sürecini anlatıyor gibi görünse de aslında bugünün Türkiye'sine atıfta bulunmayı da ihmal etmiyor. Etnik kökenleri farklı halkların huzur ve dostluk içinde yaşarken nasıl siyasi oyunlara alet edilip, birbirlerine düşman edildiğinin de altını çiziyor. Dizi bu yönüyle "birleştirici mesaj vermeyi amaçlayan" ciddi bir misyon da üstleniyor. Bilindiği üzere, Rumeli'de Bulgar, Sırp, Ulah, Pomak, Çingene, Arnavut, Yunan ve Türk halkları bir arada dostça yaşıyordu. Ama önce Bulgar Harbi ve ardından Birinci Dünya Savaşı ile bölge kan ve baruta bulandı. Milliyetçiliğin tetiklenmesi ve etnik kökene bağlı özgürlükçü akımların yükselmesiyle bölgedeki huzurun yerini savaş aldı. Yüzbinlerce insan öldü, bir o kadarı da yaşadığı topraklardan sürüldü. Dizinin tanıtımlarında Sütçü Ramiz şöyle diyordu: "Benim anlayamadığım, bu hürriyet dedikleri teker teker midir, yoksa hep bir arada mıdır?" Dedim ya, "gümbür gümbür" bir dönem dizisi geliyor. Hem tarih, hem coğrafya, hem de "insanlık dersi" vermek için...

Yüksel Aytuğ
23 Ağustos 2007
Sabah Gazetesi
Alt 25. August 2007, 13:56   #3
bosanac
Prvi seljak

Seljak 2 Mesaj için 8 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 5 times
Seljak 0 Mesajda 0 Defa Eksilendi!
bosanac is on a distinguished road

televizyon da gördügümde çok sevindigim hele şükür bizi de hatırlayan birileri oldu da bizden bir şeyler ortaya çıkıyor dedim.görülen o ki gerçekten güzel bir yapım olacak.umarım yüzeysel olmaz ve de konular derinlemesine işlenir...
bosanac isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26. August 2007, 18:13   #4
šLjiVoVicA
Prvi seljak

šLjiVoVicA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 620 Mesaj için 2.340 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 5 times
Seljak 7 Mesajda 9 Defa Eksilendi!
šLjiVoVicA is on a distinguished road

Özlemini çektiğim, eksikliğini hissettiğim bir dizi Elveda Rumeli... Tanıtım reklamlarından anladığım kadarıyla rumeli ağzının sıcaklığıyla ısınacağız televizyonlarımızın karşısına geçip bu kış... Makedonya'nın, Bitola'nın güzellikleriyle gönlümüzü ferahlatacağız... Komedi unsuru ağır basacak sanırım dizide... Umarım acı hikayelerden de serpiştirilir kenara köşeye... Ve objektif bir şekilde oradaki olaylardan da bahsedilmeden geçilmez...

Konu šLjiVoVicA tarafından (26. August 2007 Saat 18:19 ) değiştirilmiştir..
šLjiVoVicA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 2. September 2007, 21:51   #5
šLjiVoVicA
Prvi seljak

This message has been thanked: 7 times

“Elveda Rumeli” çekimleri Manastır’da başladı

Manastır ve yöresinde geçtiğimiz hafta içerisinde, Türkiye ve Makedonya’nın ortak projesi olarak çekilen “Elveda Rumeli” dizisinin çekimlerine başlandı. Dizinin yönetmenliğini, sinema filmi ve TV dizilerinin iki başarılı yönetmeni Serdar Akar ile Tarkan Karlıdağ yapacak. Türkiye basınında çekimlerden dolayı, Akar ve Karlıdağ’ın şu günlerde, Türkiye ile Makedonya arasında mekik dokuduğu yazıyor.
Dönem dizisi olarak adlandırılan "Elveda Rumeli" nini 1900'lü yılların başında geçen ve izleyen herkesi ağlatacak dramatik bir kurgusu olan öyküyü ekrana taşıyacak. Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasıyla, Makedonya’dan Türkiye’ye yapılan göçünkonu edileceği dizide, 1899-1912 döneminin kapsanacağı söyleniyor. Ayrıca senaryo içinde çok güzel aşk hikayelerin de geçeceği bildiriliyor.

Üsküp Türk Tiyatrosu oyuncuları dizide rol alıyorlar Çekimlerin Manastır, Ohri ve Üsküp’te yapılması planlanan dizide, Üsküp Türk Tiyatrosu oyuncuları da kalabalık sayıda rol alıyor. Mustafa Yaşar, Salahettin Bilal, ediya Begovska, Firdaus Nebi, Filiz Ahmet, Suzan Ayberg ve Ertan Şaban gibi Üsküp Türk Tiyatrosundan isimlerin rol alacağı dizinin teknik ekibi de Türkiye ve Makedonya’lılardan oluşacak “İddialı bir dizi” Türkiye basını diziyi, iddialı olarak yorumladı ve konu ile ilgili: “unuttuğumuz Rumeli kavramı, bu diziyle bize yeniden yakınlaşıyor. 500 yıllık vatan toprağının elden çıkışı sırasında yaşanan öykülerin işlendiği bir dizi bu” diye yazıldı. Dizide Türkiye’nin önemli isimlerinin rol alması da, diziyi ayrı bir çekici kılıyor.

“Elveda Rumeli” dizisinde Türkiye’li ve Makedonya’lı aktörler yer alacak. Türkiye’den “Yabancı Damat” dizisinden tanıdığımız Erdal Özyağcılar, eski Türkiye güzeli Hande Subaşı ve Şebnem Sönmez rol alıyor. Güzelliğinin yanında şarkıcılık ve oyunculuk yeteneği de barındıran eski Türkiye Hande Subaşı, gelen ısrarlı oyunculuk teklifi üzerine Manastır’da çekilmeye başlayan dizide rol alıyor. Erdal Özyağcılar, Yabancı Damat'tan sonra şimdi de Elveda Rumeli dizisiyle sevenlerinin karşısına çıkıyor. Yine Türkiye basınından verilen bilgilere göre, Özyağcılar bu kez sütçü rolünde. Yabancı Damat'ta Yunanlı damada karşı çıkan Erdal Özyağcılar'ın iki kızından biri bu dizide de öğrendiğimiz kadarıyla Makedonyalı bir Arnavut'a aşık olacak. Osmanlı'nın 500 yıllık vatan toprağı Rumeli'den çekiliş dönemindeki siyasi ve sosyal olayları da konu edinen dizide Özyağcılar bir Osmanlı köyünde ailesini sütçülük yaparak geçindirmeye çalışan dürüst ve biraz da sinirli bir adam rolünde. Sütçü Ramiz ve ailesi Osmanlı’nın bu topraklardan çekilmesiyle doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalıyor.

Elveda Rumeli” dizisi sonbaharda, yeni yayın döneminin başlamasıyla tarihi dizilerin kanalı ATV’de yayınlanmaya başlayacak. Dizi, Makedonya Sektör Film ve Türkiye Adam Film prodüksiyon tarafından çekiliyor.

Filiz NEZİR

Ve dizinin televizyonlarda dönen ilk tanıtım filmi:
daha bu reklamdan bile dizinin sıcaklığı içimizi ısıtmaya başladı...

Tıklayınız!

"şimdi üriyet üriyet diye bagırırlar
bu üriyet üriyet dedikleri ep beraber midir
tek başina mi? ben de buni anlamam..."

sütçi ramiz
Alt 2. September 2007, 23:02   #6
isadora
Prvi seljak

isadora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 43 Mesaj için 183 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 6 times
Seljak 0 Mesajda 0 Defa Eksilendi!
isadora is on a distinguished road

Öncelikle fragman için özellikle teşekkür ederim. Duyduğumdan beri bir izleyemedim denk gelemedim, oynatmaya az kalmıştı. (e tabi šLjiVoVicA farkı ) Çok güzel bir dizi olacağa benziyor. sn. bosanac'ın da dediği gibi sonunda birileri de hatırladı. İnşallah reyting canavarına kurban gitmeyiz.
Alt 3. September 2007, 09:51   #7
vranovci
Stražar Za Seljake

vranovci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 146 Mesaj için 317 Teşekkür aldı.
Seljak 3 Mesajda 3 Defa Eksilendi!
vranovci is on a distinguished road

ben bu dizi ye nedense temkinli yaklaşıyorum ve bu dizinin tam da bizim hikayemizi anlatacağı hissini taşımıyorum umarım benim ki sadece şüphedir bekleyelim ve görelim... bu arada bende az biraz senaryo yazmaya başlamıştım birileri benden önce yazmış-çizmiş çekmiş, kendi senaryoma hevesim kırıldı
vranovci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 3. September 2007, 09:54   #8
vodolia
Seljak Sa Macugom

Alıntı:
vranovci´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ben bu dizi ye nedense temkinli yaklaşıyorum ve bu dizinin tam da bizim hikayemizi anlatacağı hissini taşımıyorum umarım benim ki sadece şüphedir bekleyelim ve görelim... bu arada bende az biraz senaryo yazmaya başlamıştım birileri benden önce yazmış-çizmiş çekmiş, kendi senaryoma hevesim kırıldı
sakın kırılmasın hevesiniz, anlatılacak ve anlatılması gereken o kadar çok şey var ki, bu sadece çok yeni bir başlangıç bence...
Alt 7. September 2007, 20:08   #9
šLjiVoVicA
Prvi seljak

Yeni tanıtım filmi:

http://youtube.com/watch?v=sve9Ar_i7Sc
Alt 15. September 2007, 23:15   #10
šLjiVoVicA
Prvi seljak

Dizinin ilk bölümü 20 Eylül Perşembe saat 19:30 da yayınlanacaktır.

Tıklayın!

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Eğer var ise yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:16 .