Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres...  

Geri git   Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres... > Dom altında her şey yerli yerinde > Seljak muhabbeti > Münazara, Münakaşa, Felsefe ve Edebiyat
Yardım Seljak Listesi Radio and TV Forumları Okundu Kabul Et

Münazara, Münakaşa, Felsefe ve Edebiyat Balkanlarda felsefe ve edebiyat...Münazara da mümkün tabi...

Seçenekler Stil
Alt 13. February 2011, 06:16   #1
seyif
vojvodinka

Seljak 255 Mesaj için 436 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 1 times
Seljak 3 Mesajda 4 Defa Eksilendi!
seyif is on a distinguished road
soL'dan Yugoslavya Yazıları

bilgi eksikleri oldugunu teslim etmeleri iyi bir sey. bosna'ya bosnali sirplar'in siyasi talebi gibi bir yerden bakmalari da umarim bilgi eksikligindendir. sinema acisindan sadece kusturica'dan bahsedebilmeleri de. uskup'un bosna'da olmasina guldum ama ne yalan soyleyeyim. ben merak ediyorum nasil bir dizi olacagini.

http://haber.sol.org.tr/yazarlar/ozg...yazilari-39157

Başlarken: Neden Yugoslavya Yazıları?

12.02.2011 - 12:00

DÜNYA SOLA DÖNÜYOR - YUGOSLAVYA yazıları

“Ülkemiz dünya devrim süreci açısından kritik bölgelerden birinde yer almaktadır. Bu bölge kapitalist restorasyonu emperyalizm tarafından yağmalanma ve daha derinlemesine bir bağımlılık biçiminde yaşayan Doğu Avrupa ve Rusya’yı Avrupa kapitalizminin kenarında eşitsizlik yoğunlaşmalarını en çarpıcı biçimde hisseden Balkanlar’ı ve Türkiye’yi kapsamaktadır.” (1)

Bu cümleler TKP’nin “2002 Yılında Dünya ve Türkiye” broşüründen. O tarihten bu yana TKP usul usul uluslararası ilişkilerini geliştirmek için gayret sarfediyor. Bir yandan uzak coğrafyalardaki devrimci gelişmeleri yakından takip ederken, öte yandan da yakın coğrafyamızdaki gelişmeleri sadece takip etmekle kalmayıp, bu gelişmelerin içinde bir aktör olarak yer almak için çabalıyor. Bu çabalar hayatın da bir dayatması. Küreselleşme döneminde enternasyonal dayanışma her zamankinden daha yaşamsal olmaya başladı ve komünistler de bunun oldukça bilincinde. Yakın coğrafyamızda gelişen olaylara ise olabildiği kadar hızlı bir biçimde tepki verilmesi gerekiyor. Kuzey Afrika’daki son gelişmeler uluslararası devrimci hareketin göründüğünden daha yoğun bir biçimde birbirine bağlı olduğunu ve bu bağların da olduğundan daha sıkı olması gerektiğini bizlere bir kere daha gösterdi.

Mayıs 2003’te Gelenek’te “Devrimin ve Devrimcilerin Coğrafyası”nın olup olmayacağını tartışmıştık. (2) Bu tartışma içerisinde Türkiye’nin yakın coğrafyasının Türkiye devrimci hareketi için önemine de değinmiş, “Balkanlar’da Devrimci Olma(k)”nın anlamını irdelemiştik. Yeni Osmanlıcılık’ın hortladığı günümüzde, yakın coğrafyamızdaki siyasî dinamiklerle ilgilenmek, siyasî gelişmeleri takip etmek her zamankinden daha elzem bir hale gelmektedir. Yeni Osmanlıcılık’ın bayraktarlığını yapan AKP hükümetinin dokuz yıllık iktidar döneminde Orta Doğu, Kafkaslar ve Balkanlar’a olan yoğun ilgisi göz ardı edilmemelidir. Elbette ki bu durumda, gericilerin emperyalizmden aldıkları destekle at oynattıkları bu coğrafyada bizim de sözümüz var! Bu açıdan yaklaştığımızda “Yugoslavya Yazıları” anlam kazanıyor.

Yugoslavya bir simge olarak Balkanlar ve Doğu Avrupa coğrafyasında devrimciler için ön plana çıkan bir özne. Sovyetler Birliği ile aralarındaki sorunlardan dolayı senelerce ideolojik alanda Batı tarafından desteklenmiş, kredilere boğulmuş ve 1990’larla birlikte SSCB’nin çökmesiyle Batı emperyalizminin ihtiyacının kalmadığı bir ülke. Bol keseden verilen kredilerin özyönetim tarafından değerlendirilememesi, bu kredilerin faizleriyle beraber geri ödenmesinin başlaması, ülkedeki işbirlikçi siaysetçilerin etnik tartışmaları alevlendirmesi sonucunda Yugolavya’nın başına gelenler malûmunuz. 22 milyon nüfusuyla Avrupa’nın önemli bir iktisadi, siyasi ve askeri gücü olan bu ülkeden yedi farklı ülke çıktı. Sadece bu mazisiyle bile Yugoslavya tek başına ülkemiz solu için incelenmesi gereken bir tarih laboratuvarıdır.

Öte yandan, Yugoslavya 1990’lardan bu yana Doğu Avrupa’da yaşanan gelişmeleri en trajik simgesel boyutuyla temsil ediyor: Etnik çatışmalar, özelleştirmelerle fakir bırakılan halklar, emperyalizme peşkeş çekilen 45 yıllık reel sosyalizmin mirası… Bu bağlamda Yugoslavya’yı anlamak Doğu Avrupa’yı anlamak için kilit bir öneme sahip.

Bir olguyu, olayı anlayabilmemiz için o olgu hakkında, olay hakkında çözümlemeler yapabilmemiz için ampirik verilere ihtiyaç duyuyoruz. Bugün, Türkiyeli solcuların ciddi anlamda Balkanlar konusunda bilgi eksikliği vardır. Bu eksiklik sadece solculara mahsus değil. Balkan kökenli olan yurttaşlarımızda bile Balkanlar hakkında ciddi bilgi erozyonundan bahsedebiliriz. Balkan kökenli, kendisini coğrafî anlamda Balkanlarla tanımlayan, okur yazar, aydın olarak nitelendirebileceğimiz insanlarımızın dâhi Balkanlar ile ilgili temel bilgilerinin yüzeysel ve yanlışlarla dolu olduğunu görüyoruz. Örneğin, Makedonya’nın başkenti Üsküp’ün Bosna’da, Mostar köprüsünün Saraybosna’da olduğu, hatta Kosova’nın Bosna’yla komşu olduğu, Slovenya’nın Çek Cumhuriyeti’nden ayrılan bir Doğu Avrupa ülkesi olduğu ve benzeri biçimlerde ifade edilen, insanlarımız tarafından satır aralarında ifade edilen bilgi eksikliklerinin yansımalarını sıklıkla görüyoruz. Zaten sorun da bu bilgilerinin daima “satır arasında” ifade edilmesidir.

Balkanlarla ilgili bilgi kaynaklarımız çok sınırlı. En temel başvuru kaynaklarımız Avrupa merkezci bakış açısıyla yazılmış kaynaklar. En iyi ihtimalle objektif bir bakış açısıyla yazılmış akademik nitelikli bu eserler bile Avrupa merkezci, Balkanlar’ı “öteki” olarak tanımlayan bir bakış açısını aşamıyor. Oryantalist gazeteci ve gezginlerin kaleme aldıkları eserler ise ciddi çarpıtmalar, tahrifatlar hatta su katılmamış yalanlar içeriyor. Balkanlarla ilgili diğer kaynağımız ise bu coğrafyayı “arka bahçeleri” olarak gören, tanımlayan muhafazakârlarımız. Balkanlar’ın her metrekaresinde “atalarımızı” görmekten başka bir şeye kafaları çalışmayan bu kesim için Balkanlar Osmanlı’dan kalan mimarî eserlerden ibarettir. Bu coğrafyada Osmanlı’yı olumlu olarak anan az bir kitle onlar için Balkanlar’ın tamamını temsil etmektedir. Buna rağmen, üniversite düzeyinde dâhi örgütlendikleri cemaat okullarıyla bir ağ gibi Balkanlar’ı saran bu kesim Balkanlarla ilgili tek “yerli” kaynağımız gibi görünmektedir. Batı merkezli ve muhafazakâr bakış açısından uzak bir duruşla bölgeye eğilen çalışmalar ise belli bazı yüzeysellikleri aşamıyor. Akademik anlamda çok kaliteli çalışmalar ortaya çıksa da, bu çalışmaların siyasî alandaki yansıması oldukça yetersiz.

Balkanlarla ilgili bilimsel, güncel verileri diri tutabilmemiz için öncelikle “yerli” kaynakları kullanmamız gerekiyor. Osmanlıcı ve Avrupa merkezci bakış açısını bertaraf edebilmemiz için öncelikle bu toprakların kendi kaynaklarından beslenmemiz gerekiyor. TKP bir yandan Balkan komünist partileriyle düzenli olarak bir araya geliyor. (3) Öte yandan da Sol Portal’da geçtiğimiz Güz aylarından itibaren Balkanlar ile iligli olarak daha özgün haberler çıkarmaya önem veriyoruz. Dikkat edilirse Balkanlar’daki son siyasi gelişmeleri bölgedeki kaynaklarımızdan özgün halleriyle SoL Portal okuyucularına iletmeye çalışıyoruz.

“Yugoslavya Yazıları” ile yapmak istediğimiz şey ise bir adım daha öteye gitmek. İki haftada bir Cumartesi günleri, Yugoslavya Yazıları SoL Portal’da yer alacak. Bu yazılarda kimi zaman tarihî tartışmaları yeniden gün yüzüne çıkaracağız: Tito’yu tartışacağız, Çavuşesku’yu tartışacağız, “özyönetim”i tartışacağız. Kimi zaman güncel siyasi tartışmalara yer vereceğiz: Bosnalı Sırplar’ın siyasî taleplerini, Kosova’daki Batı mandasını, Sırbistan’daki işçi sınıfı mücadelesini, Bosna’da yeniden filizlenmeye başlayan sol damarı tartışacağız. Kimi zaman da sosyal-kültürel tartışmalara yer vereceğiz: Kusturica filmlerini ele alacağız, İvo Andriç’in Nobel ödüllü romanı “Drina Köprüsü”nü diğer eserleriyle karşılaştırarak inceleyeceğiz.

SoL Portal’ın interaktif okur-yazar ilişkisi içerisinde, dileğimiz o ki okurlarımız da bizleri yönlendirsin, merak ettiği konuları bize iletsin, biz de sadece kendi uygun gördüğümüz konuları değil, okurlarımızın da meraklarını giderecek konuları bu sayfalara taşıyalım.

1) TKP Konferansı “2002 Yılında Dünya ve Türkiye”, Gelenek 76, Ocak-Şubat 2003, s. 107.

2) Egemen Aslan, “Devrimin Coğrafyası, Devrimcilerin Coğrafyası: Balkanlar’da Devrimci Olmak”, Gelenek 78, Mayıs 2003.

3)21-23 Ocak 2011 tarihlerinde Selanik’te düzenlenen “Balkan Komünist ve İşçi Partileri Toplantısı”nda TKP’nin sunduğu metnin İngilizcesi için: http://www.tkp.org.tr/ing/contributi...-meeting-thess , toplantının sonuç bildirgesi için: http://inter.kke.gr/News/news2011/20...oint-statement
seyif isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15. February 2011, 13:23   #2
vranovci
Stražar Za Seljake

vranovci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 146 Mesaj için 317 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 2 times
Seljak 3 Mesajda 3 Defa Eksilendi!
vranovci is on a distinguished road
Cevap: soL'dan Yugoslavya Yazıları

[quote=seyif;23786]bilgi eksikleri oldugunu teslim etmeleri iyi bir sey. bosna'ya bosnali sirplar'in siyasi talebi gibi bir yerden bakmalari da umarim bilgi eksikligindendir. sinema acisindan sadece kusturica'dan bahsedebilmeleri de. uskup'un bosna'da olmasina guldum ama ne yalan soyleyeyim. ben merak ediyorum nasil bir dizi olacagini.

burda kastettikleri eksiklik ''balkan kökenli'' insanların eksiklikleri bu konu da haklı noktalarda var bugün sokağa çıkıp insanlara mostar köprüsünü kim yıktı deseniz alacağınız cevap çok büyük olasıkla sırplar olacaktır(bratstvo daha önce bu örneği farklı bir yazıda vermişti).federasyon içinde özerk yapıya sahip r.sırpska olması sebebiyle ve zırt pırt dile getirdikleri ayrılırız ha gibi söylemlerinden dolayı bosna ya ya bu adamlar neden böyle diye bi düşünceden dolayı r.sırpska üzerinden bakmalarıda bence gayet normal kosova ayrılmasaydı emin olun kosovalı arnavutlar üzerinden sırbistan a bakış yaparlardı.ha bugün vojvodina da çıkıp özerkliğini geri istese yada ayrılma o zamanda sırbistan a oradan bakacaklardır. kusturica mevzusuna gelirsekte ülkemizde yakın zaman polemikler sadece bu adam üzerinden yapılıyordu.o yüzden de ilk yazıda sadece onun adının geçmesi olağandır ve yazıları başladığında(belki başlamıştır haberim yok) balkan sineması için sadece kusturica nın olmadığınıda kendileri de vurgulaycaktır(seri başladıysa belki vurgulamışlardır).
bir savunma yazısı gibi olması sebebiyle dipnot olarak şunu ekleyim; ne bu portalla nede tkp ile bi bağım vardır. evet hayata soldan bakıyorum ama soldan baktığım içinde böyle bir yazı yazmadım sadece gözüme ilişenlere kendimce yorum kattım
Alt 16. February 2011, 11:34   #3
seyif
vojvodinka

Alıntı:
vranovci´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
burda kastettikleri eksiklik ''balkan kökenli'' insanların eksiklikleri bu konu da haklı noktalarda var bugün sokağa çıkıp insanlara mostar köprüsünü kim yıktı deseniz alacağınız cevap çok büyük olasıkla sırplar olacaktır(bratstvo daha önce bu örneği farklı bir yazıda vermişti).
hirvatlar savasi yarisinda, bilhassa inasanlarin en cok bildigi srebrenica olaylarindan once biraktiklari icin boyle algilandigini dusunuyorum ben biraz.

Alıntı:
federasyon içinde özerk yapıya sahip r.sırpska olması sebebiyle ve zırt pırt dile getirdikleri ayrılırız ha gibi söylemlerinden dolayı bosna ya ya bu adamlar neden böyle diye bi düşünceden dolayı r.sırpska üzerinden bakmalarıda bence gayet normal kosova ayrılmasaydı emin olun kosovalı arnavutlar üzerinden sırbistan a bakış yaparlardı.
buna pek katilamiyorum vranovci.
1-turkiye'de sol sirbistan'i amerika'ya direnen hala sosyalist iddiayi tasiyan bir yer gibi algiliyor(du). kosova olayinda da sol arnavutlarin degil sirplarin yaninda oldu hep. bence kosova ile bosna-hersek pek karsilastirilabilir yerler degil. yugoslavia adi ustunde slav birligi arnavutlar oraya atac gibi tutturulmuslardi sosyalizmin milliyeti one cikarmayan yonu ile de bir sekilde idare edildi. statuleri ozerk yonetim degil sosyalist cumhuriyet olsaydi ilk ayrilanlar da suphesi onlar olurdu.

2-r. srpska ayriliriz ha diye naz falan yapmiyor eger uluslarasi sistemin yaptigi bir anlasmayla bir suru devletin karistigi bir durumda olmasalar dogrudan ayrilmayi istiyorlar zaten. ama onlarin bunu niye yaptiklari "aaa acaba niye oyle oluyor ki" diye bilinemeycek bir sey degil. savas sirbistan'da degil bosna'da oldu. sirplarin ne istedigi gizli degil birebir o dondurulmus savasla ilgili. bu istek devam ettikce neler olacagi da surpriz degil pek. kosova gibi yuzde doksandan fazla arnavut'un yasadigi bir yer degil bosna. yasam alanlari ve nufus savasin o kadar ayristiriciligina ragmen icice. kosova'da mitrovica'da neler olduguna (ki orasi bile benzemiyor bosna'nin durumuna) bakmali.

Alıntı:
ha bugün vojvodina da çıkıp özerkliğini geri istese yada ayrılma o zamanda sırbistan a oradan bakacaklardır.
ha ne diyoduk bence oyle bakmayacaklar.

Alıntı:
kusturica mevzusuna gelirsekte ülkemizde yakın zaman polemikler sadece bu adam üzerinden yapılıyordu.o yüzden de ilk yazıda sadece onun adının geçmesi olağandır ve yazıları başladığında(belki başlamıştır haberim yok) balkan sineması için sadece kusturica nın olmadığınıda kendileri de vurgulaycaktır(seri başladıysa belki vurgulamışlardır).
bir savunma yazısı gibi olması sebebiyle dipnot olarak şunu ekleyim; ne bu portalla nede tkp ile bi bağım vardır. evet hayata soldan bakıyorum ama soldan baktığım içinde böyle bir yazı yazmadım sadece gözüme ilişenlere kendimce yorum kattım
bence soL'un bu diziyi hazirlamaya niyetlenmesinde son kusturica olaylarinin buyuk etkisi var. hatirlarsaniz olaya tavirlari abd magduru sirbistan-savas cikaran dinci bosnak gruplar tarzindaydi. ama hatalarini anladilar ve bu iyi bir sey.

bunlar da benden yorumlar vranovci. portalla benim de organik bir bagim yok ama ne demisler: kahrolsun kapitalizm!
Alt 16. February 2011, 23:06   #4
vranovci
Stražar Za Seljake

Alıntı:
seyif´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
hirvatlar savasi yarisinda, bilhassa inasanlarin en cok bildigi srebrenica olaylarindan once biraktiklari icin boyle algilandigini dusunuyorum ben biraz.

buna pek katilamiyorum vranovci.
1-turkiye'de sol sirbistan'i amerika'ya direnen hala sosyalist iddiayi tasiyan bir yer gibi algiliyor(du). kosova olayinda da sol arnavutlarin degil sirplarin yaninda oldu hep. bence kosova ile bosna-hersek pek karsilastirilabilir yerler degil. yugoslavia adi ustunde slav birligi arnavutlar oraya atac gibi tutturulmuslardi sosyalizmin milliyeti one cikarmayan yonu ile de bir sekilde idare edildi. statuleri ozerk yonetim degil sosyalist cumhuriyet olsaydi ilk ayrilanlar da suphesi onlar olurdu.

2-r. srpska ayriliriz ha diye naz falan yapmiyor eger uluslarasi sistemin yaptigi bir anlasmayla bir suru devletin karistigi bir durumda olmasalar dogrudan ayrilmayi istiyorlar zaten. ama onlarin bunu niye yaptiklari "aaa acaba niye oyle oluyor ki" diye bilinemeycek bir sey degil. savas sirbistan'da degil bosna'da oldu. sirplarin ne istedigi gizli degil birebir o dondurulmus savasla ilgili. bu istek devam ettikce neler olacagi da surpriz degil pek. kosova gibi yuzde doksandan fazla arnavut'un yasadigi bir yer degil bosna. yasam alanlari ve nufus savasin o kadar ayristiriciligina ragmen icice. kosova'da mitrovica'da neler olduguna (ki orasi bile benzemiyor bosna'nin durumuna) bakmali.

ha ne diyoduk bence oyle bakmayacaklar.

bence soL'un bu diziyi hazirlamaya niyetlenmesinde son kusturica olaylarinin buyuk etkisi var. hatirlarsaniz olaya tavirlari abd magduru sirbistan-savas cikaran dinci bosnak gruplar tarzindaydi. ama hatalarini anladilar ve bu iyi bir sey.

bunlar da benden yorumlar vranovci. portalla benim de organik bir bagim yok ama ne demisler: kahrolsun kapitalizm!

kosova da bi zamanlar bi heykel vardı.bora ile ramo o heykel pekte öyle ataç gibi tutuşturulmuş olmadıklarını gösterir yeterli bir kanıt bana sorarsanız.uçk nın ortaya çıkış ı,güçlenmesi ve son durumlarda ortada.r.sırpska konusunu da savaş sırbistanda değil bosna da oldu demişsiniz.R.sırpskadakiler için savaş Sırbistan da oldu onların algısına göre zaten oralar her zaman sırplarındı.uluslar arası güçler devreden çekilse sırbistan ile hemen birleşede bilirler.hatta uluslar arası güçlere rağmen birleşebilirler.sol görüşün genel meyili hep azınlık üzerine olur.bu konudada dediğim gibi bu yönden bakış ı tercih etmiş olabilirer bu arada yazının dip notu olarak eklediğim şeyi tekrar ediyorum.sırbistan ı abd ye karşı direnen olarak gören solcular hala da devam ediyor.bu biz solcuların bilmem kaç değişik fraksiyona bölünmüş olduğumuzun bir göstergesi Tkp abd karşıtı sırbistan fikrede midir? o na ben cevap vermeyim varsa bi Tkp li söylesin.
Alt 17. February 2011, 00:03   #5
Galenovic
Drugi seljak

Galenovic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 58 Mesaj için 138 Teşekkür aldı.
Seljak 4 Mesajda 4 Defa Eksilendi!
Galenovic is on a distinguished road

TKP, en genel biçimiyle, Yugoslavya'ya yapılan emperyalist müdahaleye karşı duruyor. Mesele de zaten özünde budur. Bu karşı duruşu, "Sırp taraftarı" olmakla yaftalamaya çalışmak ya bilgisizliğin sol'a karşı olan önyargıyla birlikte dışavurumudur, ya da kasıtlı yapılan bir saldırıdır.

soL Haber Portalı'nda 'Arama' kutucuğuna "Yugoslavya" yazarak arşivdeki Yugoslavya yazılarına ulaşabilirsiniz.

Dirim Özkan'ın "Yugoslavya Yazıları" bir 'yazı dizisi' değildir, köşenin adıdır.
Galenovic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17. February 2011, 00:48   #6
seyif
vojvodinka

Alıntı:
Galenovic´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
TKP, en genel biçimiyle, Yugoslavya'ya yapılan emperyalist müdahaleye karşı duruyor. Mesele de zaten özünde budur. Bu karşı duruşu, "Sırp taraftarı" olmakla yaftalamaya çalışmak ya bilgisizliğin sol'a karşı olan önyargıyla birlikte dışavurumudur, ya da kasıtlı yapılan bir saldırıdır.
sevgili galenovic

hangi yorumda sol'un sirp taraftari olmakla suclandigini acik acik belirtebilir misin? bir bilgisizligim olabilir ama bir yaftalama ya da saldiri yapmadigimi biliyorum.

mesele ozunde senin dedigin sey ve ben de bu ozu ciddiye aldigim icin bunlarla ilgileniyorum. ama bosna savasi boyunca sosyalist yugoslavya degil milliyetci sirplar on planda oldu. su an sirbistan(artik yugoslavya yok) da sol yonetimlerin kalesi degil ab'ye girmek icin can atan bir yer.

Alıntı:
Dirim Özkan'ın "Yugoslavya Yazıları" bir 'yazı dizisi' değildir, köşenin adıdır.
haberin sunulusu bana bir arastirma yazilari dizisi gibi olacagini dusundurmustu. duzeltme icin tesekkurler.
Alt 17. February 2011, 21:36   #7
vranovci
Stražar Za Seljake

Alıntı:
sevgili galenovic

hangi yorumda sol'un sirp taraftari olmakla suclandigini acik acik belirtebilir misin? bir bilgisizligim olabilir ama bir yaftalama ya da saldiri yapmadigimi biliyorum.

mesele ozunde senin dedigin sey ve ben de bu ozu ciddiye aldigim icin bunlarla ilgileniyorum. ama bosna savasi boyunca sosyalist yugoslavya degil milliyetci sirplar on planda oldu. su an sirbistan(artik yugoslavya yok) da sol yonetimlerin kalesi degil ab'ye girmek icin can atan bir yer.

haberin sunulusu bana bir arastirma yazilari dizisi gibi olacagini dusundurmustu. duzeltme icin tesekkurler.

sırbistan dahil eski tüm cumhuriyetler içerisinde artan bir sola dönüş var.evet dediğiniz gibi aynı şekilde ab ye girmek için can atan hükümetler şu an bu cumhuriyetlerin başında ama şu an ilerleyen günlerde ne olur bilinmez.açıkçası bende ilk yazınızı okuduğumda sanki sol un yugoslavya meselesine özellikle sırp yanlısı baktığını düşünüyormuşsunuz izlenimine kapıldım.
Alt 17. February 2011, 22:09   #8
seyif
vojvodinka

Alıntı:
sırbistan dahil eski tüm cumhuriyetler içerisinde artan bir sola dönüş var.evet dediğiniz gibi aynı şekilde ab ye girmek için can atan hükümetler şu an bu cumhuriyetlerin başında ama şu an ilerleyen günlerde ne olur bilinmez.açıkçası bende ilk yazınızı okuduğumda sanki sol un yugoslavya meselesine özellikle sırp yanlısı baktığını düşünüyormuşsunuz izlenimine kapıldım.
sola egilim hakkinda ben de oyle dusunuyorum vranovci. turkiye'de haber olarak takip edilisi tunus ve misir'daki olaylarin golgesinde kalsa da son donemlerde boyle bir sey var. yunanistan'daki ogrenci eylemleri bir muddettir ortada zaten. arnavutluk'ta 3 kisinin oldugu olayli bir gosteri oldu ama olenler sol gruptan oldugu icin marjinallestirildiler. sirbistan'da grev ve gosteri makedonya'da kismi gosteriler oldu diye biliyorum. bunlar ya sindirilecek ya da bir sekilde yonetimlere etki edecektir. dilerim ikincisi olur.

benim bilhassa kusturica tartismalarinda gordugum sol hareketin savas hazirligindaki ve sirasindaki sirbistan'i yugoslavya'nin ideallerini savunuyormus gibi algiladigi ve soylemini abd sirbistan'i bombaladigi icin emperyalist cerceve icine kurdugu idi. abd'nin su an balkanlar'in gobeginde us sahibi olmasi ikinci tavrin kismi hakliligini gosteriyor. ama ilk algi bosnaklarin acilarina ve gerceklere karsi insafsiz geliyor bana. hata dedigim buydu. ve benim takip edebildiklerim bu tavri degistirdiler gibi geliyor bana.

biz sayin galenovic'in cevabini bekleyelim. ben de yanlis bilgilenmis ve yorumlamis olabilirim.
Alt 18. February 2011, 20:35   #9
Galenovic
Drugi seljak

Galenovic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 58 Mesaj için 138 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 3 times
Seljak 4 Mesajda 4 Defa Eksilendi!
Galenovic is on a distinguished road

Alıntı:
sevgili galenovic

Yazım doğrudan size cevap niteliğinde değildi aslında. Yazdıklarınızda bu yönde bir izlenim edindiğim için sol'u çetnik/katliamcı/sırp saflarında gören, göstermek isteyen zihniyetin minik bir eleştirisiydi.

Evet, sizin de dediğiniz gibi, Bosna Savaşı boyunca, daha doğrusu Yugoslavya Savaşı boyunca (savaş Bosna'da başlamadı, savaş sadece Bosna'nın paylaşımı meselesi de değildi) sosyalist Yugoslavya'cılar değil "milliyetçi Sırplar" ön plânda oldu, ya da öyle gösterildi. Bunun olması doğaldı, çünkü sosyalist Yugoslavya çöküyordu, çökertiliyordu; sosyalizmi gerçek anlamda anlayan, savunan bir kitle olmadığı için bu çöküş karşısında mücadele edecek Marksist/komünist bir karşı çıkış yaratılamadı. "Milliyetçi Sırplar" diye bir paradigma üretildi, sosyalist Yugoslavya'nın tüm Yugoslavlar'ın değil, "milliyetçi Sırplar"ın Yugoslavya'sı olduğu savlandı. Bu yanıltıcı algı, Miloşeviç'in şahsında cisimleştirildi, bununla eşdeğer zamanlı olarak Yugoslavya için üretilen "halklar hapishanesi" miti, "baskıcı", hatta yer yer "katliamcı Sırplar"la özdeşleştirildi. Bu andan sonra sosyalist Yugoslavya'yı savunmak demek, "vahşi milliyetçi Sırplar"ı desteklemek anlamına geliyordu artık, yaratılan algı buydu. Sonuçları itibariyle başarılı da oldu maalesef.

İkinci meseleye gelince, Türkiye'de sol, sol derken de hangi sol'dan bahsediyoruz, aklı başında olan sol diyelim, sosyalist Yugoslavya'yı dahi eleştiriyorken, AB yanlısı, karşı-devrimci bir Sırp Hükümeti'ni, Sırbistan'ı, "Amerika'ya direnen hala sosyalist iddiayi tasiyan bir yer gibi" algılaması söz konusu dahi olamaz. Kosova olayında da sol, Arnavutlar'ın yanında olmadı, Sırplar'ın yanında da olmadı, emperyalizmin saldırılarının karşısında oldu. Sol'un ABD mandası, mafyatik bir devleti tanıması da hak verirsiniz ki mümkün değildir.

Saygılar.
Galenovic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19. February 2011, 02:07   #10
seyif
vojvodinka

Alıntı:
Yazım doğrudan size cevap niteliğinde değildi aslında. Yazdıklarınızda bu yönde bir izlenim edindiğim için sol'u çetnik/katliamcı/sırp saflarında gören, göstermek isteyen zihniyetin minik bir eleştirisiydi.

Evet, sizin de dediğiniz gibi, Bosna Savaşı boyunca, daha doğrusu Yugoslavya Savaşı boyunca (savaş Bosna'da başlamadı, savaş sadece Bosna'nın paylaşımı meselesi de değildi) sosyalist Yugoslavya'cılar değil "milliyetçi Sırplar" ön plânda oldu, ya da öyle gösterildi. Bunun olması doğaldı, çünkü sosyalist Yugoslavya çöküyordu, çökertiliyordu; sosyalizmi gerçek anlamda anlayan, savunan bir kitle olmadığı için bu çöküş karşısında mücadele edecek Marksist/komünist bir karşı çıkış yaratılamadı. "Milliyetçi Sırplar" diye bir paradigma üretildi, sosyalist Yugoslavya'nın tüm Yugoslavlar'ın değil, "milliyetçi Sırplar"ın Yugoslavya'sı olduğu savlandı. Bu yanıltıcı algı, Miloşeviç'in şahsında cisimleştirildi, bununla eşdeğer zamanlı olarak Yugoslavya için üretilen "halklar hapishanesi" miti, "baskıcı", hatta yer yer "katliamcı Sırplar"la özdeşleştirildi. Bu andan sonra sosyalist Yugoslavya'yı savunmak demek, "vahşi milliyetçi Sırplar"ı desteklemek anlamına geliyordu artık, yaratılan algı buydu. Sonuçları itibariyle başarılı da oldu maalesef.

İkinci meseleye gelince, Türkiye'de sol, sol derken de hangi sol'dan bahsediyoruz, aklı başında olan sol diyelim, sosyalist Yugoslavya'yı dahi eleştiriyorken, AB yanlısı, karşı-devrimci bir Sırp Hükümeti'ni, Sırbistan'ı, "Amerika'ya direnen hala sosyalist iddiayi tasiyan bir yer gibi" algılaması söz konusu dahi olamaz. Kosova olayında da sol, Arnavutlar'ın yanında olmadı, Sırplar'ın yanında da olmadı, emperyalizmin saldırılarının karşısında oldu. Sol'un ABD mandası, mafyatik bir devleti tanıması da hak verirsiniz ki mümkün değildir.

Saygılar.
galenovic

a-kosova olayinda aklimdaki sey senin dedigin gibi abd-emperyalizm cercevesinde bir seydi. ama sonuc olarak kosova'nin ayrilmasinin karsisinda olmak, sirbistan'in ayrilmamasini isteyen tezinin yaninda olmaya geliyor gibi bir mantik yurutmusum. daha acik yazmam gerekirdi belki.

b-hangi sol olayi cok tartisma goturecek bir sorun. benim bilhassa burada yorumlarken baz aldigim kusturica olayi sirasinda ilk yazilan yazilarin, goruslerin solu. yani savas sirasindaki sirbistan uzerine yazan sol. akilli solun yazilarina pek rastlamamisim.

benden de saygilar efendim

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Eğer var ise yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:30 .