Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres...  

Geri git   Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres... > Dom altında her şey yerli yerinde > Seljak muhabbeti > Anketler
Yardım Seljak Listesi Radio and TV Forumları Okundu Kabul Et

Anketler Forum bünyesinde anket yapmak isteyenlere....

Anketimiz: Bosnakca Yayin Hakkinda Ne Dusunuyorsunuz?
Evet iyi birseydir. 28 36,36%
Hayir hos birsey oldugunu dusunmuyorum. 29 37,66%
Kararsizim. 9 11,69%
Boyle bir yayindan haberim yoktu. 11 14,29%
Katılımcı sayısı: 77. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Seçenekler Stil
Alt 18. November 2007, 17:52   #11
šLjiVoVicA
Prvi seljak

šLjiVoVicA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 620 Mesaj için 2.341 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 8 times
Seljak 7 Mesajda 9 Defa Eksilendi!
šLjiVoVicA is on a distinguished road
Cevap: Sizce Azinlik Olarak mi Goruluyoruz?

Alıntı:
crnovrsanin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Düşüncelerine genel anlamda katılmama rağmen , boşnakça yayına karşı olmanız bana yazdıklarınızla ters geldı . Zira bizler dediğiniz gibi Osmanlının izlerini taşıyan insanlarız. Farklı değiliz.Nasıl kı zamanında dıl, dın farkı gozetmeksizin tek bir devletın parçaları olan butunu oluşturanlarsak, kendımızı boşnakça yayın yapılması konusunda bu butunden soyutlanmış hıssetmemelıyız.Bu konu beni şahsen rahatsız etmıyor.
Bunun dışında yorumda bulunan arkadaşlardan bırının ''boşnakım dedeği için hor gorulen ınsanlar tanıdığı '' konusuna da değinmek istiyorum .Kanımca bahsettığı konu kişisel bir konudur, binde bir rastlanır.Bunu genellemek yanlıştır.
Tüm yazdıklarımdan sonra Trt'nin yapmış olduğu Boşnakça yayının hoş bir şey olmadığını düşündüğümü söylememin sebebi, bu durumun tamamen politik bir oyunun getirisi olduğu kanaatine varmış olmamla ilgilidir. Belki vereceğim örnek çok hoş ve yerinde olmayacak ama ben bu durum için uygun görülen programın tıpkı üniversite sınavlarında imam hatip liselerinin önünü açmak için, tüm meslek liselerine ayrıcalık tanınması olayında yürütülen politika ile aynı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca hazırlanan boşnakça yayınların kalite, içerik, süre... bakımından ne kadar yetersiz olduğu da aşikardır. Eğer hükümet tarafından olumlu bir şeyler yapılmak isteniyorsa bir topluluğun dil, kültür, gelenek, görenek... gibi hassas özelliklerini farklı noktalardan yakalayıp o şekilde bir yöntem belirlenmelidir. Bu hassas özellikler, sinsi siyasi oyunların içinde birer oyuncak olmayacak kadar değerli ve mühim meselelerdir!
Alt 19. November 2007, 13:42   #12
kakavje
epimiz din kardeşiyiz

kakavje - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 46 Mesaj için 108 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 5 times
Seljak 6 Mesajda 8 Defa Eksilendi!
kakavje is on a distinguished road

Alıntı:
šLjiVoVicA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tüm yazdıklarımdan sonra Trt'nin yapmış olduğu Boşnakça yayının hoş bir şey olmadığını düşündüğümü söylememin sebebi, bu durumun tamamen politik bir oyunun getirisi olduğu kanaatine varmış olmamla ilgilidir. Belki vereceğim örnek çok hoş ve yerinde olmayacak ama ben bu durum için uygun görülen programın tıpkı üniversite sınavlarında imam hatip liselerinin önünü açmak için, tüm meslek liselerine ayrıcalık tanınması olayında yürütülen politika ile aynı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca hazırlanan boşnakça yayınların kalite, içerik, süre... bakımından ne kadar yetersiz olduğu da aşikardır. Eğer hükümet tarafından olumlu bir şeyler yapılmak isteniyorsa bir topluluğun dil, kültür, gelenek, görenek... gibi hassas özelliklerini farklı noktalardan yakalayıp o şekilde bir yöntem belirlenmelidir. Bu hassas özellikler, sinsi siyasi oyunların içinde birer oyuncak olmayacak kadar değerli ve mühim meselelerdir!
Çok değerli seljakkardeşim šLjiVoVicA;
öncelikle isminizi yazmak ne zor

ikincisi boşnakça yayın ne güzel olurdu
bir söz vardır
Sivrisineğin gözünü halkeden, Güneş'i dahi o halketmiştir.
keşke bizim türkiyedeki insanımız da boşnakça yayını seyredip gereken iletişimi kurabilse. Gençlerimizn durumu en azından daha iyi olmaz mıydı?
inançsız nesiller yetiştirip dövüneceğimize ecnebi yayınları seyrettireceğimize boşnakça yayınlarla bir kültür temeşası ortaya çıkarırdık.
gemnçlik nereye gidiyor yazımda da belirtmiş ve sorgulşamıştım. Kaybettiğimiz değerler açıkça ortada. En azından sahip çıkmak gerekirdi.

http://balkanskidom.com/showthread.p...ight=gen%E7lik

saygılar hörmetler

Hz. Muhammed
kakavje isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. November 2007, 15:56   #13
crnovrsanin

Alıntı:
šLjiVoVicA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Benım yaptığım yorum aslında, sizin bu yayınlar sebebıyle kendınızı azınlık olarak nıtelendırılmenızden duyduğunuz rahatsızlığa odaklıydı.Anlatmaya çalıştığım şey biraz da ,onemlı olanın sızın ozunuzde ne olduğunuzu duşunduğunuzdur.
Bunun dışında yapılan yayınların yetersız oluşundan vs . bahsetmışsınız .Bence yeterlidir: fazlasını oğrenmek ; bilmek isteyen araştır .Yahut çoğu boşnağın yaptığı gıbı evıne kablolu bağlar istediği dilden yayını dinler.Ayrıca önemli olan farklılıkları vurgulamak değil, aynı özellikleri vurgulamaktır...
Bu ülkede yaşayan hiçbir boşnağın siyasi oyunların oyuncağı olacağına ınanmıyorum.Zira bu ulkede yaşayan boşnak kokenlılerin turk olduğu sadece nufus cuzdanında yazmıyor, kalbınde de beynınde de aynı şey yazıyor.Bu tur oyunlara sadece alet olmak ısteyenler ,bu amaçla yaşayanlar alet olur.Oynanan oyunlar ne kadar sınsı olursa olsun oyundan oteye gecemez...
Alt 22. January 2008, 23:04   #14
neybendirzikir
Prvi seljak

neybendirzikir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 15 Mesaj için 30 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 2 times
Seljak 1 Mesajda 1 Defa Eksilendi!
neybendirzikir is on a distinguished road

Bu yayın yanılmıyorsam Aralık 2004 AB katılım ortaklığı belgesi akabinde hayata geçirildi.

Trden gelişmelere baktığımızda(zannediyorum forum geneli Balkanlardan) Boşnakların,Lazların,Çerkeslerin halihazırda azınlık görülmelerinden çok Kürtlere yönelik politikanın ürünüdür bu.

Kürtler AB isteği doğrultusunda daha doğrusu baskısı sonucunda kendilerince bazı Kültürel haklar almak istediler ve 59.hükümet de bu yönde karar verdi.

Boşnaklar azınlık olarak görülmüyor.Bu açılım Kürtler için yapıldı.
neybendirzikir isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 9. February 2008, 20:35   #15
neybendirzikir
Prvi seljak

Alıntı:
drazan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
peki burada bir anormallik yok mu.kurtuluş savaşına katılmış ve yüzyıllarca bu topraklarda yaşamış bir etnik gerçeğe azınlık demek..

tuhaf diyorum sadece başka analiz yapmayacağım..
Zaten AB'nin amacı da bu.

TR nin asli unsurlarını azınlık kabul ederek ve bize de "uslu" çocukları gibi hareket edip bunu ivedilikle hayata geçirmemizi buyuran(Lozan Antlaşmasını hiçe sayarak) AB,ülkemizi azınlıklar üzerinden parçalamanın hayallerini kurmaktadır. Tıpkı Osmanlı'nın son zamanlarındaki gibi.

Bizler belirttiğiniz gibi Kurtuluş Savaşından çok önce bu topraklara yerleştik ve kardeşçe yaşadık.İnşallah birliğimz beraberliğimiz bozulmaz.Elbetteki bu bizlerin elinde.
Alt 9. February 2008, 20:50   #16
neybendirzikir
Prvi seljak

+
AB azınlıklar meselesini sadece biz de gündeme getirmiyor.Son katılımcılardan Romanya için de azınlıklar konusu "demoklesin kılıcı" gibi başta sallandı

Tabii Romanya'nın katılım süreci bizlerden farklıydı.Onlar azınlıklar ile ilgili belli bir prosedür uyguladılar: "Ayrımcılığı Engelleme ve Cezalandırma Yasası gibi".

Tr ye ise yeni azınlık sistemini dayatmaya çalışıyor.

Bence asıl soru şu:Tr den ısrarla azınlık haklarını artırmasını bekleyen AB, Bulgaristan'da hakları tanınmamış, yeni yeni haklarını elde eden Türk azınlığı için birşeyler yapacak mı?
Alt 26. November 2008, 17:24   #17
rakisisesindekibalik
Drugi seljak

Seljak 5 Mesaj için 14 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 7 times
Seljak 0 Mesajda 0 Defa Eksilendi!
rakisisesindekibalik is on a distinguished road

Açıkcası Boşnak olmadığım ya da Boşnak dili ile ilgili en ufak fikrim olmadığı için program hakkında birşey diyemeyeceğim ama beni asıl rahatsız eden Türkiye'de bir azınlık psikolojisi yaratılmaya çalışılması. İnsanların kendini köken/din/mezhep/milliyet temelinde sınıflandırması.

Devletin insanların kökenlerini unutmamaları için adımlar atmasını olumlu buluyorum fakat bu adımların toplumdaki ayrılıkları körüklemesinden de endişeliyim. Bugün bırakın türk, kürt, boşnak, alevi, sünni diye birbirimizi ayrı görmeyi ankaralı, istanbullu, aşağı mahalleli yukarı mahalleli diyerek dahi ayıracak duruma geldik. Bu şartlarda devletin bu adımı "azınlık hakları" adı altında yapması yerine vatandaşlık hakkı olarak gerçekleştirmesini yeğlerdim.
rakisisesindekibalik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13. July 2009, 11:33   #18
defolbea
Drugi seljak

defolbea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 4 Mesaj için 7 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 1 times
defolbea is on a distinguished road

Unutmalım ki Osmalı emparyalistlerin 'etnik' kartı sebebiyle yıkıldı..Ve şimdi kürtleri kullanıyolar..bence balkan ırkları Türkiyeyi zor durumda bırakmamalı..Türkiyede çok boşnak ve arnavut var yaklaşık 3 milyon..ama dillerrini bilen boşnak yada arnavut dediğimizde 100.000i zor bulur..Emparyalistlerin türkiyeye oyununa istmedende olsa ortak oluruz eğer azınlığız dersek..zaten şu anda ALLAH'A şükür türkiyede rahat yaşıyoruz.. bence böyle...
defolbea isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22. October 2009, 07:28   #19
kırpık
Drugi seljak

kırpık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 73 Mesaj için 154 Teşekkür aldı.
Seljak 5 Mesajda 7 Defa Eksilendi!
kırpık is on a distinguished road

Alıntı:
rakisisesindekibalik´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Açıkcası Boşnak olmadığım ya da Boşnak dili ile ilgili en ufak fikrim olmadığı için program hakkında birşey diyemeyeceğim ama beni asıl rahatsız eden Türkiye'de bir azınlık psikolojisi yaratılmaya çalışılması. İnsanların kendini köken/din/mezhep/milliyet temelinde sınıflandırması.

Devletin insanların kökenlerini unutmamaları için adımlar atmasını olumlu buluyorum fakat bu adımların toplumdaki ayrılıkları körüklemesinden de endişeliyim. Bugün bırakın türk, kürt, boşnak, alevi, sünni diye birbirimizi ayrı görmeyi ankaralı, istanbullu, aşağı mahalleli yukarı mahalleli diyerek dahi ayıracak duruma geldik. Bu şartlarda devletin bu adımı "azınlık hakları" adı altında yapması yerine vatandaşlık hakkı olarak gerçekleştirmesini yeğlerdim.
Kendimizi sınıflandırmayıda geçtim son bir ay içinde iki kişi bana azınlık dedi... Dondum kaldım cevap bile vermedim. Bu azınlık psikolojisi biz göçmenlerden çok göçmeyenleri ilgilendiriyor diye düşünüyorum.
Alt 1. December 2009, 18:49   #20
boraycan
Treci seljak

Seljak 2 Mesaj için 4 Teşekkür aldı.
Seljak 3 Mesajda 8 Defa Eksilendi!
This message has been groaned: 2 times
boraycan is on a distinguished road

ben Çepni Türküyüm! boşnakların azınlık olduğunu düşünmüyorum...

ama birileri kendisini azınlık olarak hissediyorsa ve bunu başkaları gibi kötüye kullanmaya çalışıyorsa gitsin balkanlarda yaşasın!

Türk denilen varlığında bir sabrı var! Türk devletleri asli unsurları olan Türkleri hep hor görmüş

Birde şunu merak ediyorum bosna-hersekte yaşayan türkler acaba hor görülüyor mu? bunu hiç araştırdınız mı?

Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar;
Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar.
İçimde tüten birşey; hava, renk, eda, iklim;
O benim, zaman, mekan aşıp geçmiş sevgilim.
Çiçeği altın yaldız, suyu telli pulludur;
Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur.
Denizle toprak, yalnız onda ermiş visale,
Ve kavuşmuş rüyalar, onda, onda misale.

İstanbul benim canim;
Vatanim da vatanim...
İstanbul,
İstanbul...
boraycan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Eğer var ise yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:43 .