Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres...  

Geri git   Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres... > Dom altında her şey yerli yerinde > Seljak muhabbeti > Genel ve Güncel
Yardım Seljak Listesi Radio and TV Forumları Okundu Kabul Et

Genel ve Güncel Dünyada genel ve güncel olan ilginç gelen her şeyi burada paylaşabiliriz...

Seçenekler Stil
Alt 28. August 2009, 08:02   #21
vodolia
Seljak Sa Macugom

vodolia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 438 Mesaj için 1.456 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 2 times
Seljak 4 Mesajda 4 Defa Eksilendi!
vodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutar
Cevap: Sırp barıştan ne anlar?

aslında sn.sejkic'in de dediği gibi çok uzun süredir tekrar tekrar yapılan benzer tartışmalar bunlar ve ben de başlığı ilk okuduğumda yorum yapmayı kesinlikle düşünmediğim bir konuydu..ama konuşmadan edemiyorum..sn. Bratstvo'nun 'ustaşa' eklemesine ben o dönemlerde politik faaliyet gösteren tüm uluslararası kuruluşları ve olaylara bu boyutta kayıtsız kalan, kayıtsız kalmanın ötesinde taraf olabilen dünya hükümetlerini de eklemek istiyorum...ve ayrıca olaylar sonrasındaki yargılama safhasında alınan kararları ve hala yargılanamayan savaş suçlularını da eklersek, 'barıştan kim ne anlar?' sorusunun muhatapları artıyor...çok net görüleceği gibi mesele sadece 'sırp' meselesi değil..
vodolia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28. August 2009, 08:36   #22
šarenalaža
Seljak Sa Macugom

šarenalaža - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 727 Mesaj için 1.877 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 4 times
Seljak 22 Mesajda 36 Defa Eksilendi!
šarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutar

Alıntı:
vodolia´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
aslında sn.sejkic'in de dediği gibi çok uzun süredir tekrar tekrar yapılan benzer tartışmalar bunlar ve ben de başlığı ilk okuduğumda yorum yapmayı kesinlikle düşünmediğim bir konuydu..ama konuşmadan edemiyorum..sn. Bratstvo'nun 'ustaşa' eklemesine ben o dönemlerde politik faaliyet gösteren tüm uluslararası kuruluşları ve olaylara bu boyutta kayıtsız kalan, kayıtsız kalmanın ötesinde taraf olabilen dünya hükümetlerini de eklemek istiyorum...ve ayrıca olaylar sonrasındaki yargılama safhasında alınan kararları ve hala yargılanamayan savaş suçlularını da eklersek, 'barıştan kim ne anlar?' sorusunun muhatapları artıyor...çok net görüleceği gibi mesele sadece 'sırp' meselesi değil..
aynı şekilde ben de yorum yapmaktan kaçınıyordum.
Ve hatta diğer devletler kısmına hiç mi hiç girmek istemiyordum fazlası ile tartışılmış ama bir arpa boyu yol alınamamış bir konu bana göre.
Ancak ;
mademki konuşulmaya başlandı
evet bir de madalyonun öbür yüzü var
savaş neden çıktı?
Ne kadar öncesinden sinyaller veriyordu?
Kimlerin planladıkları çıkarları vardı?
Kimlerin şu anki coğrafyada çıkarları var?
Savaşı kim kazandı?

bunun yanında savaşla süregelen bir de soykırım vardı ki bu soykırıma karşı
1. Avrupanın medeni geçinen devletleri ne yaptılar? (avrupa birliğini kasdetmiyorum)
2. Dünyanın medeni ve merhametli devletleri neler yaptılar nasıl bir duruşa sergilediler.
3. Öksürsek İnsan hakları , hapşırsak hukuk reformu diyen bu konularda ileri olduğunu düşünen (ki aslında bana göre son derece yobaz ) Avrupa birliği ne yaptı?
4. Türkiye bunun neresinde yer aldı?
5. İspanya savaşında dahi George Orwell gibi yazarlar cehede savaşırken neden avrupanın ve dünyanın aydın geçinen yazarları, sanatçıları neredeydiler?

bu soruları sorduktan sonra ustaşe ve çetnikler o kadar anlamsız ve sığ geliyor ki bana...
yine de devam etmek gerekirse çetnik kavramı olmadığı zamanlarda dahi tarihte sırplar romalılara (sonraki adıyla doğu roma-bizans) benzer sıkıntıları hep yaşatmışlardır. Sırplardan rahatsız olmak için geçerli sebep tonla
da asıl bakılması gereken bence yukarıda saydığım maddeler.
sırbistan dediğin cücük kadar ülke
hırvatistan keza öyle
Yugoslavya küçüktü(yine de rusyaya kafa tutmuş biraz da olsa özgür bir devlet olduğunun altını çizmişti) parçalanma sonrası oluşan devletler piregözü kadarlar, ateş olsalar cirimleri kadar yer yakarlar.
oysa ki senaryolar ve planlar daha büyükmüş gibi geliyor.
Çalışmalar eskilere dayanıyor gibi geliyor.
ben bu durumları bir yerlerden hatırlıyorum (aklım hep 1780 sonrası 1900 öncesi osmanlı dönemine kayıyor). Parçala ve yönet...

büdüt: detayları kaçırmayan ve gerekli düzeltmeler için beni uyaran şahin gözlü seyif'e hvala derim

Rengarenk dünyada bir adam gezer,
ne zengin, ne fakir, ne mümin, ne zındık,
hiçbir gerçeğe dalkavukluk etmez,
hiçbir yasağı tanımaz...
Bu alacalı dünyada kimdir bu adam, cesur ve üzgün?

Konu šarenalaža tarafından (30. August 2009 Saat 09:18 ) değiştirilmiştir..
šarenalaža isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28. August 2009, 09:54   #23
zdravo
mss. kinema

zdravo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 103 Mesaj için 188 Teşekkür aldı.
Seljak 1 Mesajda 1 Defa Eksilendi!
zdravo is on a distinguished road

Evet sayın šarenalaža, işaret ettiğiniz üzre ben de büyük resime bakmaya çalışıyorum ve orda gördüğüm emperyalizmin kendisi, büyük sermaye... Yani ne ustaşeler ne de çetnikler.
Yaşanılanın sadece Avrupa ile alakası yok, ABD de var, yeni paylaşım yasaları da var yani emperyalizm var özetle. Ve emperyalizmin dini imanı yok! Tek kutsalı var;para!
Bir de Avrupa aydınından çok şey bekliyorsunuz siz, şaşırdım hani... Hele ki kendi ülkemin aydını bile orientalist takılırken! Sizin bahsettiğiniz Avrupalı aydın tipi 1960'lardan sonra nesli tükenen bir türdür. (Tabii ki istinalar kaide bozmaz diyeceğim burada)
Andrei TARKOVSKİ
zdravo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28. August 2009, 17:10   #24
seyif
vojvodinka

Seljak 255 Mesaj için 436 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 3 times
Seljak 3 Mesajda 4 Defa Eksilendi!
seyif is on a distinguished road

Alıntı:
Bratstvo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bildiğim, belki de önyargılı düşünceme dayanarak şunu söyleyebilirim: O coğrafyanın insanı için çetnikte, ustaşada aynıdır. Onları farklı kılan bizim, Türkiye'deki yüzyıllardan beri süre gelen siyasetimizdir. Temeli Kosova meydan muharebesine, Murat Hüdavendigar'a, Miloş Obiliç'e dayanır. Bu sebeble, bu konunun başındaki yazıda, tıpkı Türkiye'de onlarca yıldır yazılan diğer yazılarda olduğu gibi Sırplar esas alınmıştır. Sn. Ayhan Demir'in sorunu Ustaşalar değildir. Çetnikler de değildir. Sorun Sırplar'dır..ve hem Sn. Ayhan Demir için, hemde Türkiye'de ilköğretim tarih kitaplarını okuyan birçok insan için sorun böyle kalacaktır. Kendince haklılardır da. Bunu da değiştirmeye kimsenin gücü yetmez! Katliamı çetnikler değil, tüm Sırplar yapmışlardır.
ben bu algiyi besleyenin turkiye degil aksine "sirplar" oldugunu saniyorum
kosova ovasinda intikam yeminleri icen ve tarihlerini buna dayanarak yeniden yeniden yaratan sirplar

"tum sirplar" demek elbette en basta bir "mantik" hatasi. bunu curutmek hic zor degil.
tamam kullanirken cetnikler diyelim, onlar yapti diyelim. onlar nelik adina yaptilar? sirplik adina yapmadilar mi? burada sirplikla kasdedilen siyasi anlamda bosnak/(bir anlamda turk) nefretine dayanmadi mi?(ekonomik vb sebepler ayri bir konu) bu sirplarin kaderi olmak zorunda degil ama bunu sectiler. bunu ozellikle son bosna savasi icin sectiler.

ve bu sirplik siyasetini gudenler de ellerinden geldigi bosnanin bosna olarak kalma imkanini yok etmek istedi. insaniyla, mimarisiyle, tarihi dokusuyla. bu da elbette "avrupa"nin bir cok yonden isine geldi. bm gibi kuruluslarin gorevi bosnaklari degil muphem bir "barisi" korumaktir. baris bazen sirplarin selameti olabiliyor yani.

bir de sejkic'e ben de serzeniste bulunayim. evet bunu belki bir bosnak gibi hissedemeyebiliriz ama konusmak hep hisler uzerinden olmaz. hatta biraz uzaktan bakan bir goz daha dogru seyler de gorebilir kimbilir.
seyif isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28. August 2009, 17:46   #25
sejkic
Prvi seljak

sejkic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 21 Mesaj için 51 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 3 times
Seljak 6 Mesajda 6 Defa Eksilendi!
This message has been groaned: 1 times
sejkic is on a distinguished road

Sayın Seyif, Vranovci kardeşim
serzenişte bulunabilirsiniz normal karşılıyorum, doğru söylüyorsunuz
objektif bakış açısı zaten tartışılamaz. İlginize gerçekten çok teşekkur ederim.
sakın yanlış anlamayınız bu aşağıda yazdıklarım size değildir sadece konu ile ilgilidir

Kısaca
yıllardır üzerine basarak söylüyorum,
sıkıldığım ve dokunan şudur;
sırp mırp, onlar gibi olmayalım faşist olmayalım, affedelim, iyileri var, şu bu, her sırp kötü değil çetnik ayrı vs. vs. vs. ........
bunu söyleyen hiç kimse Bosnalı Boşnak değil
ne alakan var Bosna ile
bırak Bosnalının kini bu,
affetmekten bahsediyor, affetme hakkını kendinde nasıl bulabilirsin,
affedecek olan, sevecek olan, sevmeyecek olan Bosnalı Boşnak sen değilsin
sanamı soracak sırpı sevip sevmeyeceğini
herkes sanki katliam mağduru Bosnalı imiş gibi konuşuyor ve mağdurun ağzından affediyor, buna ne hakkın var!
kimse kimseyi başkasının ağzından affetme, sevme ve hoşlanma veya yorum yapma hakkına sahip değildir.
Yorum yapılır fakat seni ilgilendiren tarafı ile yapılması doğrudur, yanlışmıyım?

benim derdim başka,
gerçekten sanane derler adama

son sözüm budur!
Karl Malden'in ölümüne çok üzülen bir Bosna Kökenli bir Boşnak olarak yazdım bunları
Saygılarımla

Konu sejkic tarafından (28. August 2009 Saat 18:01 ) değiştirilmiştir..
sejkic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29. August 2009, 07:20   #26
vodolia
Seljak Sa Macugom

vodolia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 438 Mesaj için 1.456 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 1 times
Seljak 4 Mesajda 4 Defa Eksilendi!
vodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutar

Alıntı:
sejkic´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
objektif bakış açısı zaten tartışılamaz. İlginize gerçekten çok teşekkur ederim.
sakın yanlış anlamayınız bu aşağıda yazdıklarım size değildir sadece konu ile ilgilidir

Kısaca
sırp mırp, onlar gibi olmayalım faşist olmayalım, affedelim, iyileri var, şu bu, her sırp kötü değil çetnik ayrı vs. vs. vs. ........
ne alakan var Bosna ile
herkes sanki katliam mağduru Bosnalı imiş gibi konuşuyor ve mağdurun ağzından affediyor, buna ne hakkın var!
kimse kimseyi başkasının ağzından affetme, sevme ve hoşlanma veya yorum yapma hakkına sahip değildir.
Yorum yapılır fakat seni ilgilendiren tarafı ile yapılması doğrudur, yanlışmıyım?

benim derdim başka,

son sözüm budur!
Karl Malden'in ölümüne çok üzülen bir Bosna Kökenli bir Boşnak olarak yazdım bunları
Saygılarımla
çok yaşayasın....
vodolia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29. August 2009, 10:56   #27
dahilaga
Stražar Za Seljake

dahilaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 134 Mesaj için 349 Teşekkür aldı.
Seljak 11 Mesajda 13 Defa Eksilendi!
dahilaga is on a distinguished road

Alıntı:

Kısaca
ne alakan var Bosna ile

benim derdim başka,

son sözüm budur!
Saygılarımla
Bosnali muslumanlarin koşa koşa Sirp pasaportu almalarina ne diyorsunuz..?

Yok daha neler nerden cıktı demeyin sakın...
dahilaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31. August 2009, 08:48   #28
sejkic
Prvi seljak

This message has been thanked: 1 times

Bosnalıların olduğuna eminsiniz
Anlatın dinleyelim

Konu sejkic tarafından (31. August 2009 Saat 09:17 ) değiştirilmiştir..
Alt 31. August 2009, 10:45   #29
dahilaga
Stražar Za Seljake

dahilaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 134 Mesaj için 349 Teşekkür aldı.
Seljak 11 Mesajda 13 Defa Eksilendi!
dahilaga is on a distinguished road

Alıntı:
Bosnalıların olduğuna eminsiniz
Anlatın dinleyelim
Eminim eminim.Siz daha once duymadiniz sanirim.Biraz sorun sorusturun neler bulursunuz.
dahilaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31. August 2009, 11:19   #30
sejkic
Prvi seljak

Sn. Dahil Aga sizin amaç nedir? gerçekten anlayamadım
bunları yazma sebebinizi merak ettim
neden böyle şeyler yazma ihtiyazı duyuyorsunuz?

yada bu konudanmı yola çıktınız?
http://www.balkanskidom.com/showthre...FDrp+pasaportu

Konu sejkic tarafından (31. August 2009 Saat 15:17 ) değiştirilmiştir..

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Eğer var ise yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:04 .