Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres...  

Geri git   Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres... > Dom altında her şey yerli yerinde > Seljak muhabbeti > Genel ve Güncel
Yardım Seljak Listesi Radio and TV Forumları Okundu Kabul Et

Genel ve Güncel Dünyada genel ve güncel olan ilginç gelen her şeyi burada paylaşabiliriz...

Seçenekler Stil
Alt 27. August 2009, 13:15   #11
laziale
Drugi seljak

laziale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 46 Mesaj için 83 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 1 times
Seljak 2 Mesajda 2 Defa Eksilendi!
laziale is on a distinguished road
Cevap: Sırp barıştan ne anlar?

Alıntı:
sejkic´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Türkiye'de yaşayan bizler
savaş zamanı sıcacık yataklarımızda uyuyup
savaş bittiğinde uyanıp kendimizde yorum hakkı buluyoruz,

sırplardan nefret etmelimi gibi fikir beyanında bulunacak kişiler;
ne bizim gibi Turkiye'de yaşayan Boşnaklardır, ne Sancakta nede Karadağda yaşayan Boşnaklardır, nede Ayhan Demirdir
Bosnadan biri okusa güler bunlara

Burda yazan okuyan kaç kişi hayatında sırp görmüş yakın temas yaşamış
ben görmedim siz gördünüzmü hiç,

Fikir sahibi olma ve beyan etme hakkı; 300,000 şehit veren, sırp tarafından katledilen, Bosnada yaşayan Bosnalı Boşnaklardadır,
gidin Bosnada kamuoyu yoklaması yapın ne diyecekler görün

kimse maval okumasın.
Dedikleriniz bir nebze doğru, kimse yaşanan olayların içinde olarak konuşmuyor.
Fakat dünyada olup biten gerçekleri konuşup tartışmamak ne kadar mantıklı?
Bu Bosna Boşnaklarının sorunu diyip kestirip atabiliriz o zaman sizin dediğinize göre. Bir anlamda tarafsızlık, "banane ya ne yaparlarsa yapsınlar" demek olmaz mı?

Bu forumda oldukça sık görüyorum şu lafı, "tarafsızlık bile bir taraf tutmadır" diye.. Ne kadar doğru..
Biz bunları söz konusu etmezsek..ee susalım o zaman? sırf gargar şamata yapalım ne dersiniz? Belki o zaman insan oluruz!

Doğmuyoruz şimdi o topraklarda...
laziale isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27. August 2009, 15:16   #12
boraycan
Treci seljak

Seljak 2 Mesaj için 4 Teşekkür aldı.
Seljak 3 Mesajda 8 Defa Eksilendi!
boraycan is on a distinguished road

Alıntı:
Türkiye'de yaşayan bizler
savaş zamanı sıcacık yataklarımızda uyuyup
savaş bittiğinde uyanıp kendimizde yorum hakkı buluyoruz,

sırplardan nefret etmelimi gibi fikir beyanında bulunacak kişiler;
ne bizim gibi Turkiye'de yaşayan Boşnaklardır, ne Sancakta nede Karadağda yaşayan Boşnaklardır, nede Ayhan Demirdir
Bosnadan biri okusa güler bunlara

Burda yazan okuyan kaç kişi hayatında sırp görmüş yakın temas yaşamış
ben görmedim siz gördünüzmü hiç,

Fikir sahibi olma ve beyan etme hakkı; 300,000 şehit veren, sırp tarafından katledilen, Bosnada yaşayan Bosnalı Boşnaklardadır,
gidin Bosnada kamuoyu yoklaması yapın ne diyecekler görün

kimse maval okumasın.
boşnaklar ne düşünüyor sence merak ettim

Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar;
Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar.
İçimde tüten birşey; hava, renk, eda, iklim;
O benim, zaman, mekan aşıp geçmiş sevgilim.
Çiçeği altın yaldız, suyu telli pulludur;
Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur.
Denizle toprak, yalnız onda ermiş visale,
Ve kavuşmuş rüyalar, onda, onda misale.

İstanbul benim canim;
Vatanim da vatanim...
İstanbul,
İstanbul...
boraycan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27. August 2009, 15:32   #13
zdravo
mss. kinema

zdravo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 103 Mesaj için 188 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 4 times
Seljak 1 Mesajda 1 Defa Eksilendi!
zdravo is on a distinguished road

Sayın sejkic bence "ateş düştüğü yeri yakar" özünde bişeyler söylemeye çalıştı ama nedense yanlış anlaşıldı diye düşünüyorum. Ve ben arkadaşımızın sözlerinden , bu kadar acıyı yaşayan onlar olmasına rağmen kör nefret geliştirmeyen Boşnakların değil de bu acıların fiziksel olarak dışında kalanlar tarafından yeni nefretler geliştirilmesine tepki duyduğunu düşündüm açıkcası. Haklılık payının da olduğunu düşünmeme rağmen şunu da ekleyeyim mesele insanlık sorunu olduğundan ateş her yere düşmüştür artık! Yani elbette burda kelam edenler harici kelam etmektedirler ancak bu denli özlelleştirmeye yatkın olmak da meseleyi insanlık ayıbını dar çerceveye almaya çalışmak olur diye düşünmekteyim. Acılar da mutluluk gibi paylaşılabilir. İnsanlar ya da toplumlar arası empati olmazsa dünya hepten yaşanılmaz bir yer haline gelir. Ne iyi ki hala insanız ve ötekinin acısıyla derdiyle hem hal olabiliyoruz yada modern ifade ile empati yeteneğimiz körelmedi henüz. Biraz da bu açıdan bakmak gerek diye düşünüyorum kendi adıma...
Andrei TARKOVSKİ
zdravo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27. August 2009, 15:40   #14
sejkic
Prvi seljak

sejkic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 21 Mesaj için 51 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 2 times
Seljak 6 Mesajda 6 Defa Eksilendi!
sejkic is on a distinguished road

Yazdıklarımı okuyup yanlış yorumlamışsınız,

Bosnalı Boşnakların gözünde sırplar ne ise odur, cani ise canidir!
istisnalar kaideyi bozmaz...
Merak eden gider Banja Lukaya, Focaya, Srebrenicaya sorar
hayatında hiç sırp görmemiş biri akan Boşnak kanı üzerinden iyi veya kötü olduklarına karar veremez. Siz hayatınızda bir sırpı kazara belki turist olarak gördünüz görmediniz fakat orada yaşayanlar cehennemi bu dünyada sırp sayesinde gördü.

Sancaklı, Karadağlı veya Makedon Göçmeni değilim
Ben Bosna kökenliyim ve taraf tutuyorum, sırpları sevmiyorum.
amcamın yakın akrabalarımın yaşadığını bilen ve kayıtsız kalamayan biri olarak SEVMEME hakkım da vardır.

akan Boşnak kanı üzerinden sırplar iyidir kötüdür diye tartışma hakkı sadece Bosnalı Boşnaklara aittir. ne Sancaklılara, Ne Karadağlılara Ne Makedon Göçmenlerine Ne De Ayhan Demire aittir.

aynı şeyleri yazdım
ilk yazığımda nekadar İNSANSAM ikinci yazdığımdan sonra hala okadar İNSANIM
hala değişmedi...

Saygılarımla
Alt 27. August 2009, 16:07   #15
boraycan
Treci seljak

Seljak 2 Mesaj için 4 Teşekkür aldı.
Seljak 3 Mesajda 8 Defa Eksilendi!
boraycan is on a distinguished road

Alıntı:
zdravo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın sejkic bence "ateş düştüğü yeri yakar" özünde bişeyler söylemeye çalıştı ama nedense yanlış anlaşıldı diye düşünüyorum. Ve ben arkadaşımızın sözlerinden , bu kadar acıyı yaşayan onlar olmasına rağmen kör nefret geliştirmeyen Boşnakların değil de bu acıların fiziksel olarak dışında kalanlar tarafından yeni nefretler geliştirilmesine tepki duyduğunu düşündüm açıkcası. Haklılık payının da olduğunu düşünmeme rağmen şunu da ekleyeyim mesele insanlık sorunu olduğundan ateş her yere düşmüştür artık! Yani elbette burda kelam edenler harici kelam etmektedirler ancak bu denli özlelleştirmeye yatkın olmak da meseleyi insanlık ayıbını dar çerceveye almaya çalışmak olur diye düşünmekteyim. Acılar da mutluluk gibi paylaşılabilir. İnsanlar ya da toplumlar arası empati olmazsa dünya hepten yaşanılmaz bir yer haline gelir. Ne iyi ki hala insanız ve ötekinin acısıyla derdiyle hem hal olabiliyoruz yada modern ifade ile empati yeteneğimiz körelmedi henüz. Biraz da bu açıdan bakmak gerek diye düşünüyorum kendi adıma...
yanlış falan anlaşılmadı olanı olduğu gibi yazdı istda oturup benim dedem boşnak yada arnavut deyip sırplar bize kötü bir şaka yaptı demek şehit olan insanlara saygısızlık!!! İstanbul bazılarını bozmuş

Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar;
Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar.
İçimde tüten birşey; hava, renk, eda, iklim;
O benim, zaman, mekan aşıp geçmiş sevgilim.
Çiçeği altın yaldız, suyu telli pulludur;
Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur.
Denizle toprak, yalnız onda ermiş visale,
Ve kavuşmuş rüyalar, onda, onda misale.

İstanbul benim canim;
Vatanim da vatanim...
İstanbul,
İstanbul...
boraycan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27. August 2009, 16:57   #16
šarenalaža
Seljak Sa Macugom

šarenalaža - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 727 Mesaj için 1.878 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 4 times
Seljak 22 Mesajda 36 Defa Eksilendi!
šarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutar

Alıntı:
Yazdıklarımı okuyup yanlış yorumlamışsınız,

Sancaklı, Karadağlı veya Makedon Göçmeni değilim
Ben Bosna kökenliyim ve taraf tutuyorum, sırpları sevmiyorum.
amcamın yakın akrabalarımın yaşadığını bilen ve kayıtsız kalamayan biri olarak SEVMEME hakkım da vardır.

akan Boşnak kanı üzerinden sırplar iyidir kötüdür diye tartışma hakkı sadece Bosnalı Boşnaklara aittir. ne Sancaklılara, Ne Karadağlılara Ne Makedon Göçmenlerine Ne De Ayhan Demire aittir.

Saygılarımla
maalesef tartışma hakları konusunda size katılamıyorum sn. sejkic.

O cephede belki de bosnalı müslümanlardan daha fazla şehit verenler sancaklı müslümanlardır.
Hatta bu tip tartışmaların yapıldığı bir oturumda Rahmetli İzzetbegovic bosnalı müslümanlara şunu demiştir.
sancaklıları aşağılayacağınıza mezarlıklara bakın orada belki bizden daha fazla sancaklı şehit vardır. Onlar olmasaydı bu savaşı kazanamazdık. (cümle tam olmayabilir ama mana böyledir. )

Ben sancak kökenliyim ve yine baba tarafımdan sancaklı iki kuzenim de o savaşta savaştılar. (bunun dışında da savaşmış akrabalarımız varmış ancak çok uzak akraba oldukları için pek bir bilgim yok) Bir tanesi savaştan önce tito için deliren canını veren birisi iken savaştan sonra değişti. Tito'yu artık çok da iplemiyor diyelim detay vermiyeyim. Aynı kişi 3 yıl boyunca sarajevo kuşatmasında dağlardan bir gün bile inmeden mücadele etti. Şu an sarajevo'da yaşıyor.
Diğeri ise sırplara esir düştüğü kamptan bir ekim akşamı kaçtı ertesi gün de sırplar geride kalan esirleri öldürdüler. Şu an almanyada yaşıyor ve balkanlara ayak basma taraftarı değil.

Bunlar yaşanmış hikayeler bunlar gerçekler.

Ben o sıralarda lisedeydim savaş sadece akrabalarımızın orada olması sebebi ile dikkat çekici idi. Buradan atlayıp gidebilecek ya da belirli bir tepkiyi verebilecek ne bir ortam vardı ne de buna bir zemin hazırlanmıştı.
Dünya üzerinde kendini insan hisseden ve insani değerlere sahip bulunan herkesin yorum yapabileceğine inanıyorum.

Ben bir sürü sırp tanıdım. İçlerinde iyisi de var kötüsü de var. Yorum yapmadan önce insanları tanımak gerektiğine inanıyorum.
Milletleri mahkum kılmak ise bence kimsenin haddine değil 3 kuşak sonraki torunu şimdiden kimse ırkçı olarak nitelendiremez. O kişi bence o karşısında durduğunu zannettiği ırkçılarla aynı safta duruyordur da haberi yoktur. (sözüm meclisten dışarı sevgili sejkic sen beni tanırsın da diğer okuyanlarımız bilmezler )

yine bilmeyenler için ilginizi çekebilecek bir hikaye,yaşanmış bir hayat hikayesi:
Srdjan Aleksic

Sırpları sevip sevmemeye gelince;
tabii ki sevmemek en doğal kişisel hakkınız kesin sn. sejkic kimse bu konuda yorum dahi yapamaz.

buradan sevgili izmire Neko Tiho Ulicom Pjevusi şarkısını gönderiyorum

Rengarenk dünyada bir adam gezer,
ne zengin, ne fakir, ne mümin, ne zındık,
hiçbir gerçeğe dalkavukluk etmez,
hiçbir yasağı tanımaz...
Bu alacalı dünyada kimdir bu adam, cesur ve üzgün?
šarenalaža isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27. August 2009, 17:23   #17
sejkic
Prvi seljak

sejkic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 21 Mesaj için 51 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 2 times
Seljak 6 Mesajda 6 Defa Eksilendi!
sejkic is on a distinguished road

Güzel yazdın šarenalaža
da
derdimi anlarsın, yorum hakkını olayını teferruatını konuşuruz sonra söylediklerin tartışılır sorun değil

esas olay şu
bu konuda ne yorumlar gördük senelerdir, sende biliyorsun,
hep karşımıza humanist dünyanın en güzel insanları çıkıyor,
sevgi dolular, artık yorulmamak bayılmamak elde değil, elde değil.
5 sene önce okuduğum yorumların tekrarını basmakalıp olarak okuyorum
ve tepki duyuyorum, birileri geliyor birileri gidiyor ama yazılan hep aynı kelimesi kelimesine,
okadar sıkıldım ve tepkiliyimki özellikle farklı birşeyler yazmaya çalıştım anlaşılamadım,
sırp Boşnak ilişkisinde hep akıl verenler var ve hiçbirinin ne Bosna ile nede Bosnalı Boşnaklarla alakası var
kardeşlik şu bu,
dikkat ettim beni ençok yoran
çılgınca savunulan bir konu bu. (diğeri malum köken meselesi bilirsin klavyeyi alan uzman oluyor)
yahu faşist oluruz korkusu ile çiçek verelim desek kampanya yapılacak

El İnsaf artık,

fikirlerde herkes hürdür, saygı duyuyorum
haklı taraflarda var
insandır bir topluluğun elbet bütünü zürriyeti sapık olamaz
yıllar önce ilk ben yazmışım Domuz Cedomirin hikayesini hatırlarsın
Fakat
baştan beri söylenilmek istenen
Biraz anlayış ve saygı sadece katledilenler adına
birkaç 10 yıl kendine saklansın fikirler 300.000 günahsız katledilen adına...
birkaç 10 yıl sonra sevilsin şu sırplar
çokmu zor

Saygılarımla

Konu šarenalaža tarafından (27. August 2009 Saat 18:34 ) değiştirilmiştir.. Sebep: gizli kimliğimi deşifre etti ben de değiştirdim:)
sejkic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27. August 2009, 18:32   #18
šarenalaža
Seljak Sa Macugom

šarenalaža - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 727 Mesaj için 1.878 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 3 times
Seljak 22 Mesajda 36 Defa Eksilendi!
šarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutaršarenalaža de yetenek var...yürü be seni kim tutar

Alıntı:

esas olay şu
bu konuda ne yorumlar gördük senelerdir, sende biliyorsun,
hep karşımıza humanist dünyanın en güzel insanları çıkıyor,
sevgi dolular, artık yorulmamak bayılmamak elde değil, elde değil.
5 sene önce okuduğum yorumların tekrarını basmakalıp olarak okuyorum
ve tepki duyuyorum, birileri geliyor birileri gidiyor ama yazılan hep aynı kelimesi kelimesine,
okadar sıkıldım ve tepkiliyimki özellikle farklı birşeyler yazmaya çalıştım anlaşılamadım,
sırp Boşnak ilişkisinde hep akıl verenler var ve hiçbirinin ne Bosna ile nede Bosnalı Boşnaklarla alakası var
kardeşlik şu bu,
dikkat ettim beni ençok yoran
çılgınca savunulan bir konu bu. (diğeri malum köken meselesi bilirsin klavyeyi alan uzman oluyor)
yahu faşist oluruz korkusu ile çiçek verelim desek kampanya yapılacak

El İnsaf artık,

fikirlerde herkes hürdür, saygı duyuyorum
haklı taraflarda var
insandır bir topluluğun elbet bütünü zürriyeti sapık olamaz
yıllar önce ilk ben yazmışım Domuz Cedomirin hikayesini hatırlarsın
Fakat
baştan beri söylenilmek istenen
Biraz anlayış ve saygı sadece katledilenler adına
birkaç 10 yıl kendine saklansın fikirler 300.000 günahsız katledilen adına...
birkaç 10 yıl sonra sevilsin şu sırplar
çokmu zor

Saygılarımla
katılıyorum
tepki vermek gerekiyor
hatta bazı noktalarda daha akıllı olmak gerekiyor
mesela Alija'yı silahları daha savaş başlamadan ama başlayacağı çok aşikar iken sırf barış uğruna teslim ettiği için çok eleştirmişimdir. çok aptalca bana göre
ve bir liderin yapmaması gereken bir hata...
kimisi de bunu doğru bulur
tabii ki hümanizma evet ama gardını da alacaksın yoksa hitler gibiler gelir bunu kullanırlar
sonrasında da unutmayacaksın
ve yapılanları önplana çıkaracaksın
srebrenica sadece klavyede ya da sözlerde kalmayacak
bunlar uzun ve derin konular
sadece ben sancaklı olarak tartışma hakları konusuna takıldım
ben hakkım olduğuna inanıyorum...
ve tabii ki bir savaş oldu
bunun bir diyeti olmalı ve birileri bunu ödeyecekse bu sırplar olmalı
almanyaya zamanında yapıldığı gibi...
mesela sırpların bir ordu kurmasına izin verilmemeliydi gibi düşünmek mümkün ama bunlar belki de başka bir platformun konuları
yine klavyeyi kapan aslan tabirine de katılıyorum
realite sahada
bunu göstermek gerek belki de

Rengarenk dünyada bir adam gezer,
ne zengin, ne fakir, ne mümin, ne zındık,
hiçbir gerçeğe dalkavukluk etmez,
hiçbir yasağı tanımaz...
Bu alacalı dünyada kimdir bu adam, cesur ve üzgün?
šarenalaža isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27. August 2009, 21:26   #19
vranovci
Stražar Za Seljake

vranovci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 146 Mesaj için 317 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 3 times
Seljak 3 Mesajda 3 Defa Eksilendi!
vranovci is on a distinguished road

kaf kaf a öncelikle selamlar ;

sejkiç abi, ben ne kadar boşnak olmasam da yugoslav olarak bu konuda kendimde tartışma hakkı buluyorum ve bu konular üzerinde realite olan herşeye yazıp çizeceğiz hep beraber öyle değil mi ? hatta seninle(özelikle seninle istiyorum) bir bosna maçına gidip bhf saflarında polisle çatışacaz

asıl konuya gelirsek çok güzel örneği vermişsin
çedomir domuz; onu bilen hikayesine bilen biri olarak benim bütün sırplara nefret duymam mümkün değil igmanda partizanlarla aynı şehitlikte yatan bir sırp varken kendi adıma nasıl olurda bütün sırplardan nefret ederim ? sadece o mu ? pazar yeri katliamının ertesi günü pazar yerine gidip yere şehitler için karanfil bırakan kimdi ? rütbesi uyruğu neydi ? böyle hikayeler varken nasıl olurda her sırp ı aynı kefeye koyarım(ız),
ya sarajevo marlboro yu yazan yazar ? bir hırvat değil miydi ? bütün bu insanlar varken istisnadır deyip geçmek doğru mudur ? yada nemanje kusturica gibi boşnak kökenliler yok mu ? para ile cephe satan ? yada dino merlin in şarkısında bahsettiği gjde si bio ti ta kao bije naj teşke ??????? kaçıp gittiği yerde ülkesinin yanmasına banane diyen yok muydu ? bunları göz önüne alıp bütün sarajlilar böyledir mi demeliyiz ??
senin de çok iyi bildiğin bhf grubu bütün bosna yı temsil etmiyor mu ? içinde mostar dan hırvat tribün lideri yok mu ? yada sarajevo dan bir sırp ? 250 kişiyle beograd ı fethe gidenlerin hepsi müslüman mıydı sence ?? tablo buyken genellemelerle bu konuya yaklaşanların tavrını doğru bulmuyorum. haklısın ateş en çok düştüğü yeri yakıyor ama uzaklarda bazı çocuklar o savaşla allahlarını kaybetti, orda bir köy var uzakta, gitmesekte görmesekte o köy bizim köyümüzdür çocuk şarkısı uzaktaki çocukların gözyaşı dökmesine sebep oldu, o çocuk şimdi büyüdü ama o şarkı hala içini yakmakta, bu çocuklarında söz söyleme hakkı olsa gerek ?
Alt 27. August 2009, 23:46   #20
Bratstvo
Seljak sa mačugom

Bratstvo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 197 Mesaj için 433 Teşekkür aldı.
Seljak 1 Mesajda 1 Defa Eksilendi!
Bratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutarBratstvo de yetenek var...yürü be seni kim tutar

Yazılanları dikkatle izliyorum. Sn. Ayhan Demir biraz ümmetçiliği esas alarak milli gazetedeki yazısını bizimle paylaşmış. Paylaşılan yazının üzerine yorumlar yapılmış. Aslında çok derinlemesine ve hassas bir konu. Dikkat ederseniz her bir yazıdan sonra konu daha da karışıyor ve alevleniyor.

Peki bu durumdan bir sonuç çıkar mı?

Srebrenica başta olmak üzere yapılan soykırımlar, toplu katliamlar..

Bunları kimler yaptı? Sırplar(Çetnikler). Peki bütün Sırplar bunu destekledi mi? Hayır! Desteklemedi. Bütün Sırplar çetnik mi? Hayır değil. Hatta Bosna-Hersek'teki bazı Sırplar Müslümanlarla aynı safta savaştılar mı? Evet savaştılar. Ama istisnalar kaideyi bozmaz. Sırp kötüdür!

Benim kafama takılan şey; Sırpların ne kadar cani olduğunun ıspatlanması, bilinmesi değil. Kafama takılan soru şu: Hırvatlar(ustaşalar) ne yaptı? Dikkat ediyorum da savaştan sonra bahsedilen olaylar hep Sırp zulmüne dayandırılıyor. Evet..çetnikler katliamlar yaptılar. İnsanlık dışı şekillerde masum ve savunmasız kişilere yönelik toplu katliamlar yaptılar. Peki ya ustaşalar? Çok az insan onların yaptıklarından bahsediyor. Mostar köprüsünü havaya uçuran, kadınlara tecavüz eden, erkekleri vahşi şekillerde öldürenler de çetnikler miydi?
Mostar'a gittiğimde, köprünün hemen altındaki kafede oturup köprüyü ve köprünün civarını seyrettim. Kendi kendime sorup düşündüm: "Nasıl bir insan böyle bir güzelliği bombalayabilir?" diye. Evliya Çelebi "O kadar imparatorluk gezdim, bu kadar yüksek köprü görmedim" der Mostar Köprüsü için. Ivo Andric "Drina Köprüsü'nü" yazmış, nobel edebiyat ödülünü almış ama Mostar köprüsü kadar ünlü ve bilindik olamamıştır.

Asıl dikkat çekmek istediğim durum şu: Neden Hırvat ustaşaların yaptığı zulümler anlatılmaz ve es geçilir? Neden sadece Sırp çetniklerin yaptıkları anlatılır? Srebrenica'da yaptıkları toplu katliamdan dolayı mı? Bilemiyorum..Halbuki çetnikler her ne kadar insanlıktan nasibini almamış ırkçı ve faşist insanlar olsalarda dürüst insanlardır. Seni fırsat bulduğu anda öldüreceğini yüzüne karşı söyler. Ustaşalar öyle yapmazlar ama. Sabah seninle birlikte arkadaşça dolaşır, gece olduğunda evini basar; ailendeki kadınlara tecavüz eder, seni öldürür. Ama her ne hikmetse, Türkiye'de ustaşalardan ve yaptıkları zulümlerden pek bahsedilmez. Hatta çoğu insana sorun, "Mostar köprüsünü kim yıktı diye?" Alacağınız cevap muhtemelen "Sırplar" olacaktır. O köprüyü havaya uçuran ustaşa birliğinin komutanının annesi de müslümandır. Bu da ayrı bir trajik olaydır.

Bildiğim, belki de önyargılı düşünceme dayanarak şunu söyleyebilirim: O coğrafyanın insanı için çetnikte, ustaşada aynıdır. Onları farklı kılan bizim, Türkiye'deki yüzyıllardan beri süre gelen siyasetimizdir. Temeli Kosova meydan muharebesine, Murat Hüdavendigar'a, Miloş Obiliç'e dayanır. Bu sebeble, bu konunun başındaki yazıda, tıpkı Türkiye'de onlarca yıldır yazılan diğer yazılarda olduğu gibi Sırplar esas alınmıştır. Sn. Ayhan Demir'in sorunu Ustaşalar değildir. Çetnikler de değildir. Sorun Sırplar'dır..ve hem Sn. Ayhan Demir için, hemde Türkiye'de ilköğretim tarih kitaplarını okuyan birçok insan için sorun böyle kalacaktır. Kendince haklılardır da. Bunu da değiştirmeye kimsenin gücü yetmez! Katliamı çetnikler değil, tüm Sırplar yapmışlardır.

Konu Bratstvo tarafından (27. August 2009 Saat 23:57 ) değiştirilmiştir.. Sebep: İmla
Bratstvo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Eğer var ise yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:36 .