Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres...  

Geri git   Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres... > Dom altında her şey yerli yerinde > Seljak muhabbeti > Genel ve Güncel
Yardım Seljak Listesi Radio and TV Forumları Okundu Kabul Et

Genel ve Güncel Dünyada genel ve güncel olan ilginç gelen her şeyi burada paylaşabiliriz...

Seçenekler Stil
Alt 25. August 2009, 12:20   #1
Ayhan Demir

Sırp barıştan ne anlar?

Sırp barıştan ne anlar?

25 AĞUSTOS 2009
MİLLİ GAZETE

Takip edebildiniz mi bilemiyorum: Star gazetesi yazarlarından Ardan Zentürk, yakın zaman önce gerçekleştirdiği, Balkan seyahatinin etkisiyle birkaç yazı kaleme aldı. "Diktatör öldüğünde" (6 Ağustos) başlıklı yazısında Arnavutluk izlenimlerine, "Müslümanlar'ın demokrasi gücü" (10 Ağustos) başlıklı yazısında Kosova izlenimlerine ve "Bir 'Sancak' sabahında ırkçılığı tartışmak" (17 Ağustos) başlıklı yazısında ise Rozaje'de (Sancak) karşılaştığı Saraybosna Müftüsü'nün, AB'nin, Bosna-Hersek ve Kosova için aldığı vize kararı üzerine değerlendirmelerine yer verdi. Bu yazıları okurken, birçok satırın üzerini çizmek ve birçok satırla alakalı soruları not almak zorunda kaldım. Özellikle "Facebook generation" (13 Ağustos) ve "Sırplar kanlı geçmişleriyle yüzleşiyor" (16 Ağustos) başlıklı yazıları okurken, birçok defa kendime, "acaba yeryüzünde benim bilmediğim bir başka Sırp milleti mi var" sorusunu sordum.

Ardan Zentürk, "Facebook generation" başlıklı yazısının giriş cümlesinde "Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ın Krenz Mihailova caddesinde üzerinde Bosna Hersek bayraklı t-şörtle dolaşan genci gördüğümde, dünyanın hızlı değiştiğini bir kez daha anlıyorum" diyor. Üç gün sonra yayımlanan, "Sırplar kanlı geçmişleriyle yüzleşiyor" başlıklı yazısında ise "Takvimlerin 11 Temmuz 2009 gününü gösterdiği dakikalarda Sırbistan Parlamentosu'nun önüne gelip, "Srebrenica'da yaptığımız korkunç insanlık suçuyla Sırbistan olarak yüzleşmeliyiz" diyen Sırp insan hakları savunucuları bu kararlılıklarını sürdürüyorlar" diyor. Bu cümleleri okuduğunuzda, Sırpların, yaptıklarından pişmanlık duyup, tövbe etmiş bir millet olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat hakikat hiç de bu şekilde değil.

Sırp, her zaman Sırp'tır

Aslına bakarsanız Ardan Zentürk'ün bu yazılarının neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor, dökülüyor. Öncelikle Belgrad'daki caddenin ismi, Krenz Mihailova değil, Prens Mihailova Caddesi anlamına gelen "Ulica Knez Mihailova" olmalıydı. Ayrıca 11 Temmuz 2009 günü Sırbistan parlamentosu önüne gelenler kimdi ve kaç kişiydi bunu bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey varsa, o da; Srebrenitsa (Srebrenica) katliamının 14'ncü yıldönümünden sadece iki gün sonra, 13 Temmuz 2009 günü, bu şehirde yaşayan elli civarındaki Sırp, Çetnik işareti anlamına gelen, sağ ellerinin üç parmağını hava kaldırarak bir yürüyüş gerçekleştirdiler. İnsanlıktan nasibini almamış bu çetnikler, Bosna-Hersek'in en büyük gazetelerinden Dnevni Avaz'ın da manşetinde yer alan "Sırplar, Müslümanları tüm Balkanlardan atmak için göreve hazır" cümlesini sarf etmekten çekinmediler. Üstelik bu Sırp Çetniklerin yaşları, sizin "facebook kuşağı" diye tabir ettiğiniz, 15-30 yaş arasındaydı.

Her yıl, Srebrenitsa katliamının yıldönümü olan, 11 Temmuz'da bu şehre gelen Müslümanlar, Potoçari'deki şehitlikte Kur'an okuyup, dua ederken; Sırplar, şehitliğe birkaç yüz metre mesafede, üstelik açık alanlarda, domuz çeviriyor, kızartıyorlar. Potoçari Şehitliği'ne giden yol güzergâhında toplanan Sırplar, şehitleri için Kur'an okuyup, dua etmeye giden gözü yaşlı, Müslüman Boşnaklara elleriyle ölüm işaretleri yapıyorlar. Bu insan müsvettelerinin büyük çoğunluğu da, "yürürken ipodundan müzik dinleyip, flörtünü belki de facebooktan bulan" genç çocuklardan oluşuyor. Facebook'taki, Sırp Çetnik gruplarının üye sayısı bu söylediklerimi doğruluyor.

Bilinçaltına işlemiş mitler

Sırpların nasıl bir bilinçaltına sahip olduklarını anlamak için, Sırp kasap Radovan Karadzic'in, geçtiğimiz günlerde Reuters haber ajansının sorularına verdiği yazılı yanıta göz atmak yeterlidir. 1992-1995 yılları arasında on binlerce Boşnak sivilin öldürülmesi başta olmak üzere, 11 ayrı savaş suçu ve insanlığa karşı suçtan Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanan Karadzic (Karacic), "Oynadığım rolden pişman değilim" dedi. Kendisinin o dönemde kamusal bir görev talebinde bulunmadığını ancak sonuçta bunun gerçekleştiğini ifade eden Sırp kasabı, "bu göreve geldiğime göre, işimi, kalbimdeki halkımın çıkarlarını en iyi kollayacak biçimde yürüttüm. Hiç bir şahsi çıkar elde etmeksizin ve bu yönde de bir beklentim olmaksızın görevimi yerine getirmiş olmanın "büyük gururunu yaşıyorum" ifadesini kullandı.

Yalnızca Karadzic değil, 2004 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Sırbistan'ı temsil eden Zeljko Joksimovic de, Türkiye'ye tarihten gelen bir kini olduğunu söylemişti. Röportaj esnasında Çetnik işareti yapan Zeljko Joksimovic, Türkiye ve Türklerle ilgili bir sanatçıya yakışmayacak hakaret vari sözler sarf etmişti. Sırp kanalı Pink TV'ye verdiği özel röportajda, İstanbul'dan "Constantinapolis" olarak söz eden Zeljko Joksimovic, "Yaklaşık 500 yıl Türk esaretinde köle olarak yaşayan bir milletin ferdi olarak, İstanbul'a hesap sormaya geldim" demişti.

Evet, Sayın Ardan Zentürk, umarım verdiğim örnekler yeterli olmuştur. Umarım, bir Sırp'ın, Sırp kaldıkça, bilinçaltındaki Türk/Müslüman düşmanlığından sıyrılamayacağını; ne Sırbistan'ın, ne de Sırp Cumhuriyeti'nin, gerçekleştirdikleri katliamları asla kabul etmeyeceklerini anlamışsınızdır. Sırp dehşetinin ideolojik arka planında yatan tarihsel ve dinsel mitler ortadan kalkmadıkça bu böyle devam edecek. Sırpların, dini ve tarihi mitlerine ait kodların çözümlerini gelecek yazıya bırakalım.

http://www.milligazete.com.tr/makale...lar-136671.htm
Alt 25. August 2009, 20:41   #2
vranovci
Stražar Za Seljake

vranovci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 146 Mesaj için 317 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 9 times
Seljak 3 Mesajda 3 Defa Eksilendi!
This message has been groaned: 1 times
vranovci is on a distinguished road
Cevap: Sırp barıştan ne anlar?

çok merak ettim sayın ayhan demir sizin için bütün sırplar türk/müslüman düşmanımıdır? verdiğiniz örneklerle ben bu kanıya vardım nedense.
Alt 25. August 2009, 21:56   #3
laziale
Drugi seljak

laziale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 46 Mesaj için 83 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 7 times
Seljak 2 Mesajda 2 Defa Eksilendi!
laziale is on a distinguished road

"her sırp çetniktir.. ırkçıdır.. müslümanlara karşıdır" diyerek o çetniklerden bir farkımız olmuyor bence..

Doğmuyoruz şimdi o topraklarda...
laziale isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25. August 2009, 23:13   #4
zdravo
mss. kinema

zdravo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 103 Mesaj için 188 Teşekkür aldı.
Seljak 1 Mesajda 1 Defa Eksilendi!
zdravo is on a distinguished road

Yanılmıyorsam Gandhi'nin bir sözü vardı; "Göze göz yasası herkesi kör eder'' diye. Öğretilmiş nefretler uzun zaman toplumlarda aynı şiddetle yaşayamayacağı gibi toplumun her kesimini de bu nefret elinde tutamaz diye düşünüyorum. Ustaşalar Hırvatların tamamını temsil etmez, çetnikler Sırpların, nasyonal sosyalistler Almanların yani sözün özü her milletin içinde faşist eğilimli ya da açık açık diyeyim faşistleri olabilir ancak bu o toplumun tamamını temsil etmez. Ancak şu da var ki toplumların cinnet halinde sayıca az ya da çok olmalarının ötesinde etki alanları büyür. Önemli olan belki de bu tür zaaafları iyi tanımak ve vaktinden evvel önlemini almak, dayanışmayı esas almaktır kanaatindeyim.
Andrei TARKOVSKİ
zdravo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26. August 2009, 07:17   #5
kırpık
Drugi seljak

kırpık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 73 Mesaj için 154 Teşekkür aldı.
Seljak 5 Mesajda 7 Defa Eksilendi!
kırpık is on a distinguished road

Zdrova'ya bu konuda da katılmamak elde değil, tam anlamıyla faşizan bir tavrı kağıda dökmüşsünüz ... Hali hazırda ülkemizde de bu tavrı yansıtabileceğiniz bir gündem meselesi mevcut, geçmişe gitmeye gerek dahi yok.

Bütün Sırplar Türk düşmanı ise göç yolunda dedelerimi sınırdan geçirenler kimdi acaba? aylarca bir sırp köyünde kalmışlar (bir değil on değil bir köyden bahsediyorum), orada müslüman makedonyalı bir aileye kapısını açanlar kimdi acaba? Sınırda bir sırp papaz sayesinde hayatta kaldıklarını anlatırlardı hep.
Faşist tavır tamda burada devreye giriyor işte, her sırp, her Alman, her Kürt meselesine döndürülüyor.
Bütün olanlardan Sırpları değil din ayrımını suçladığınız kanısını çıkarıyorum ki buda her haliyle aynı kapıya çıkıyor. Genelde zorla takip ettirdiğiniz yazılarınızdan dini meseleleri her konuya bağlama sanatını inceden inceye öğrendim. Umarım buda benim ön yargımdır.

Konu kırpık tarafından (26. August 2009 Saat 07:43 ) değiştirilmiştir..
kırpık isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26. August 2009, 11:32   #6
boraycan
Treci seljak

Seljak 2 Mesaj için 4 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 3 times
Seljak 3 Mesajda 8 Defa Eksilendi!
This message has been groaned: 2 times
boraycan is on a distinguished road

her sırp ırkçıdır müslümanlara karşıdır demek belki yanlış olabilir ama sırpların %99'u müslümanları sevmez demek bence doğru bir yaklaşım... sayın kırpık rumuzlu kardeşim dedelerinin içecek suyu varmış bence ben kısa bir süre oralarda bulundum ve şunu gördüm.İlk başta belli etmiyorlar ama laf lafı açınca içlerindeki inanılmaz kin ve nefreti hissettiriyorlar! tabi herşey karşılıklı bizde onlar için millet olarak çok iyi şeyler düşünmüyoruz

ben göçmen bir aileden gelmiyorum çepni Türküyüm... geçmişte yapılanları öğrendiğimde ben bile sizin kadar hoşgörülü olamıyorum

sizi tebrik etmeliyim... (galiba artık faşizan tarafım her zamankinden güçlü)

Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar;
Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar.
İçimde tüten birşey; hava, renk, eda, iklim;
O benim, zaman, mekan aşıp geçmiş sevgilim.
Çiçeği altın yaldız, suyu telli pulludur;
Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur.
Denizle toprak, yalnız onda ermiş visale,
Ve kavuşmuş rüyalar, onda, onda misale.

İstanbul benim canim;
Vatanim da vatanim...
İstanbul,
İstanbul...
boraycan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26. August 2009, 11:48   #7
kırpık
Drugi seljak

kırpık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 73 Mesaj için 154 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 5 times
Seljak 5 Mesajda 7 Defa Eksilendi!
This message has been groaned: 2 times
kırpık is on a distinguished road

Alıntı:
boraycan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
tabi herşey karşılıklı bizde onlar için millet olarak çok iyi şeyler düşünmüyoruz
..........................
(galiba artık faşizan tarafım her zamankinden güçlü)
Bu genelleme yüzünden bunca yazılıp çizilenler. Ben burada Sırp propangadası yapmıyorum farkındaysanız ama hakaret içerecek derecede hiçbir ırkı, dini, milleti aşağılamıyorum, böyle bir hakkı kim kime verebilir? Bu katliamlar zamanında yada şimdi bile bir bölüm asker vs. için yani silah kullanmayı meşru kılan her türlü mekanizma için söylenebilecekken bir insana bile haksız laf edilmesi beni çileden çıkarıyor. Bu mesele pkk ve kürt meselesinden pek farklı görünmüyor benim gözüme.
Bu zamanda kendini sizin parantez içinde dediğiniz gibi bir meziyetmişcesine tabir edebilen biri kolay bulunmuyor, bu durumuda ayakta alkışlamak lazım...

Bu arada o göç yolunda dedemin erkek kardeşinide başka bir sırp çetesi öldürmüş, bunuda sadece bende de bir ırk yandaşı gibi bir izlenim kalmasın diye yazıyorum...

Konu kırpık tarafından (26. August 2009 Saat 11:53 ) değiştirilmiştir.. Sebep: ek
kırpık isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26. August 2009, 11:58   #8
boraycan
Treci seljak

Seljak 2 Mesaj için 4 Teşekkür aldı.
Seljak 3 Mesajda 8 Defa Eksilendi!
This message has been groaned: 4 times
boraycan is on a distinguished road

Alıntı:
kırpık´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu genelleme yüzünden bunca yazılıp çizilenler. Ben burada Sırp propangadası yapmıyorum farkındaysanız ama hakaret içerecek derecede hiçbir ırkı, dini, milleti aşağılamıyorum, böyle bir hakkı kim kime verebilir? Bu katliamlar zamanında yada şimdi bile bir bölüm asker vs. için yani silah kullanmayı meşru kılan her türlü mekanizma için söylenebilecekken bir insana bile haksız laf edilmesi beni çileden çıkarıyor. Bu mesele pkk ve kürt meselesinden pek farklı görünmüyor benim gözüme.
Bu zamanda kendini sizin parantez içinde dediğiniz gibi bir meziyetmişcesine tabir edebilen biri kolay bulunmuyor, bu durumuda ayakta alkışlamak lazım...

Bu arada o göç yolunda dedemin erkek kardeşinide başka bir sırp çetesi öldürmüş, bunuda sadece bende de bir ırk yandaşı gibi bir izlenim kalmasın diye yazıyorum...
bunu meziyetmişcesine yazmamıştım ama öyle anlaşılmasına da üzülmedim açıkcası...

belkide insanları yaşanmışlıkları buna itiyordur!!!

Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar;
Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar.
İçimde tüten birşey; hava, renk, eda, iklim;
O benim, zaman, mekan aşıp geçmiş sevgilim.
Çiçeği altın yaldız, suyu telli pulludur;
Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur.
Denizle toprak, yalnız onda ermiş visale,
Ve kavuşmuş rüyalar, onda, onda misale.

İstanbul benim canim;
Vatanim da vatanim...
İstanbul,
İstanbul...
boraycan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26. August 2009, 13:07   #9
laziale
Drugi seljak

laziale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 46 Mesaj için 83 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 2 times
Seljak 2 Mesajda 2 Defa Eksilendi!
laziale is on a distinguished road

Evet insanı sizin söylediğiniz şekilde "yaşanmışlıkları" itiyor buna..

Srebrenica ve adı konmamış diğer vahşetleri kimse unutmuyor. Orada olanları içimizde azıcık vicdan varsa unutmazsın, müslüman olsun hristiyan olsun ırkı ne olursa olsun bunun gibi olaylar bir insanlık ayıbıdır.

Allah bize akıl vermiş düşünelim diye; yaşadığımız şeyleri unutmayalım ve bir daha aynıları tekrarlanmasın diye. Biz şimdi bu olayların tekrarlanmasını istiyor muyuz?
Yaşanmış şeyler yeterince acı verdi, bunu kan davasına çevirirsek ve bu tarz genellemelerle olayı bambaşka boyutlara götürürsek.. yaşanmışlardan ders almamışız o zaman..

Bir de; Eurovision'a Türkiye adına bir grup katılsa ve elleriyle kurt işareti yapsalar senin, benim adıma mı o hareketi yapmış olacak?

Doğmuyoruz şimdi o topraklarda...
laziale isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27. August 2009, 09:41   #10
sejkic
Prvi seljak

sejkic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 21 Mesaj için 51 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 4 times
Seljak 6 Mesajda 6 Defa Eksilendi!
sejkic is on a distinguished road

Türkiye'de yaşayan bizler
savaş zamanı sıcacık yataklarımızda uyuyup
savaş bittiğinde uyanıp kendimizde yorum hakkı buluyoruz,

sırplardan nefret etmelimi gibi fikir beyanında bulunacak kişiler;
ne bizim gibi Turkiye'de yaşayan Boşnaklardır, ne Sancakta nede Karadağda yaşayan Boşnaklardır, nede Ayhan Demirdir
Bosnadan biri okusa güler bunlara

Burda yazan okuyan kaç kişi hayatında sırp görmüş yakın temas yaşamış
ben görmedim siz gördünüzmü hiç,

Fikir sahibi olma ve beyan etme hakkı; 300,000 şehit veren, sırp tarafından katledilen, Bosnada yaşayan Bosnalı Boşnaklardadır,
gidin Bosnada kamuoyu yoklaması yapın ne diyecekler görün

kimse maval okumasın.

Konu sejkic tarafından (27. August 2009 Saat 09:53 ) değiştirilmiştir..
sejkic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Eğer var ise yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:15 .