Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres...  

Geri git   Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres... > Dom altında her şey yerli yerinde > Seljak muhabbeti > Münazara, Münakaşa, Felsefe ve Edebiyat
Yardım Seljak Listesi Radio and TV Forumları Okundu Kabul Et

Münazara, Münakaşa, Felsefe ve Edebiyat Balkanlarda felsefe ve edebiyat...Münazara da mümkün tabi...

Seçenekler Stil
Alt 14. June 2009, 22:46   #1
šLjiVoVicA
Prvi seljak

šLjiVoVicA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 620 Mesaj için 2.340 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 9 times
Seljak 7 Mesajda 9 Defa Eksilendi!
This message has been groaned: 1 times
šLjiVoVicA is on a distinguished road
Biliyor musunuz aslında ben de bir boşnağım!

Boşnaklar da, Arnavutlar da, Torbeşler ve Pomaklar da hiçbir zaman asli kimliklerini bulunduğu toplumdan kendini ayrıştırır nitelikte bir düzeye çıkartmamıştır asla! ve çıkartmayacaktır da... öncelikle bunu söyleyerek yanlış anlaşılmaları önlemek isterim. Geçenlerde bir şey dikkatimi çekti. "Eskiden insanlar göçmenlere daha başka bakardı. Hristiyan mısınız? diye sorarlardı. Sırp mısınız diyenler vardı. İsmimize, dilimize takılırlardı önyargılılar. sahilboyu saçlarını salıyarak dolaşan, gülüşen genç kızlarımız hoş görülmezdi" dedi majka'm... peki şimdi öyle mi? Hayır, değil! gerçi annemin dediği gibi de katı bir durum olmuş mudur gerçekten zamanında bilemem. Lakin ilk göç yıllarında göçmenin yaşadığı kimlik bunalımı ve buraya adaptasyon sorunu, buranın göçmeni kabullenemeyişi ya da garipseyişi su götürmez bir gerçek! Bunu Füruzan'dan da, Orhan Kemal'den de farklı kalıplarda okuyoruz... Dedolardan, anneanne, babaannelerden dinliyoruz. Bugünlerdeyse herkes üstüne basa basa " ben göçmenim" diyor. Bununla gurur duyuyor. Bu elbette sevindirici bir durum. ama sebebi meçhul. Eskiden bir Banu Alkan vardı bildiğim çıkıp ben yugoslav göçmeniyim diyen ( ki anneannem kirlettıriy bizi mori kuçka diye pek kızardı.) Bugünlerdeyse Yeşim Salkım'dan tutun da Emel Sayın'ı na tüm ünlülerin "aslında göçmen" olduklarını öğrenmeye başladık. Geçen Müge Anlı "Bak ben arnavutum! bırakmam bu işin peşini, inatçıyım, herkes bilir..." diye göz dağı veriyordu bir kadına programında. Eskiden sadece sorarlarsa İstanbulluyum diye cevap veren kuzenim; son birkaç yıldır biriyle tanışırken "merhaba ben boşnak'ım" diye söze başlıyor... Sonra da "babam boşnak, annem torbeş, yani müslüman makedondur" diye de ekliyor üstelik... Son olarak Ajda Pekkan da Suzan Kardeş konserinde "Biliyor musunuz, aslında ben de bir boşnak'ım" demiş. Bu ifade bana biraz komik geldi. Sanki yıllardır saklanan gizli bir sırrı "itiraf" ediyormuş gibi bu "aslında"... Siz bu son kimlik itirafları konusunda ne düşünüyorsunuz acaba? Gerçekten gizli tutulmuş bir sırrın değişen dünya koşullarının rehavetiyle ifşası mıdır, pek önemsenmeyen bir ayrıntının deşifresi midir, yoksa popüler bir konuya ucundan dokunayım diye uydurulan koca bir yalan, basit bir reklam hilesi midir sizce?
Alt 15. June 2009, 08:19   #2
zdravo
mss. kinema

zdravo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 103 Mesaj için 188 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 6 times
Seljak 1 Mesajda 1 Defa Eksilendi!
zdravo is on a distinguished road
Cevap: Biliyor musunuz aslında ben de bir boşnağım!

Gerçekten gizli tutulmuş bir sırrın değişen dünya koşullarının rehavetiyle ifşası mıdır, pek önemsenmeyen bir ayrıntının deşifresi midir, yoksa popüler bir konuya ucundan dokunayım diye uydurulan koca bir yalan, basit bir reklam hilesi midir sizce?
Ya ne yalan diyeyim bu tümcenin içindeki yanıt benim de katıldığım fikir doğrultusunda şimdi.... İçselleştirilmiş, sahiden içlerde bir yerde yaşatılan bir aidiyet hissi gibi gelmedi bana da. Ancak gene de iyiniyetli bakmak gerek galiba; etnik kökenini ifşa etmenin moda haline dönüştüğü şu zamanda önemli olanın başlangıçta seçmediğimiz bir aidiyete mensup olmak değil, o aidiyetin etrafında oluşturduğumuz zengin kültür birikimi olmalı diye düşünüyorum.
Andrei TARKOVSKİ
zdravo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15. June 2009, 10:03   #3
Kleshtina
Prvi seljak

Kleshtina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 45 Mesaj için 68 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 1 times
Seljak 3 Mesajda 4 Defa Eksilendi!
Kleshtina is on a distinguished road

çok güzel bir konuu sn. šLjiVoVicA ya birde yazıyla teşekkür..Konuya gelince..

Valla aslına bakarsanız bizde Arnavutmuşuz ama Ünlülerin bu şekilde açıklama yapmaları benim gibi ciddi bir komplocu (gördüklerim yaşadıklarım beni bu duruma sürükledii. Nereye gitsem olay olay ) yu ürkütüyor.

Çünkü ünlüler varsa bir de onları seven kitleler var. Dolaylı olarak kitle hedefi olabilir mi diye düşündüm açıkçası. Çünkü sanırım hepsinin menejerleri var. Onların dediğinden çıkmıyorlar..

Ne dersiniz hee biri düğmeyemi bastı yoksa
Kleshtina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15. June 2009, 10:05   #4
vodolia
Seljak Sa Macugom

vodolia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 438 Mesaj için 1.456 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 3 times
Seljak 4 Mesajda 4 Defa Eksilendi!
vodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutar

Alıntı:
šLjiVoVicA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Boşnaklar da, Arnavutlar da, Torbeşler ve Pomaklar da hiçbir zaman asli kimliklerini bulunduğu toplumdan kendini ayrıştırır nitelikte bir düzeye çıkartmamıştır asla! ve çıkartmayacaktır da...
evet bu çok önemli bir vurgu sn.šLjiVoVicA...alında bu unsurların değişik tarihlerde Türkiye'ye göçü de bir manada anavata dönüş refleksi gibi bir şeydi..böyle bakınca bulunduğu toplumdan kendini ayrıştırmadan ziyade eklemlemiştir...
Alt 15. June 2009, 10:19   #5
vodolia
Seljak Sa Macugom

vodolia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 438 Mesaj için 1.456 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 2 times
Seljak 4 Mesajda 4 Defa Eksilendi!
vodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutarvodolia de yetenek var...yürü be seni kim tutar

Alıntı:
Kleshtina´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
çok güzel bir konuu sn. šLjiVoVicA ya birde yazıyla teşekkür..Konuya gelince..

Valla aslına bakarsanız bizde Arnavutmuşuz ama Ünlülerin bu şekilde açıklama yapmaları benim gibi ciddi bir komplocu (gördüklerim yaşadıklarım beni bu duruma sürükledii. Nereye gitsem olay olay ) yu ürkütüyor.

Çünkü ünlüler varsa bir de onları seven kitleler var. Dolaylı olarak kitle hedefi olabilir mi diye düşündüm açıkçası. Çünkü sanırım hepsinin menejerleri var. Onların dediğinden çıkmıyorlar..

Ne dersiniz hee biri düğmeyemi bastı yoksa
evet komplo teorisine çok müsait bir konu...ama şöyle sarsılmaz bir gerçek de var ki, özellikle balkan göçmenleri Türkiye ile ilgili bir konuda yaş tahtaya basmaz..hele hele sürü psikolojisi refleksleri beklemek göçmen unsurlar sözkonusu olunca fazlasıyla ütopik bir ihtimal...dernekler, vakıflar vs. şekillerdeki örgütlenme yapılarına bakarsanız, asıl faaliyet dinamiklerinin göç ettikleri bölgelerde kalan unsurların gelecek akıbeti ile ilgili kaygılarından oluştuğunu da farkedebilirsiniz...
Alt 15. June 2009, 10:58   #6
Kleshtina
Prvi seljak

This message has been thanked: 2 times

Alıntı:
vodolia´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
evet komplo teorisine çok müsait bir konu...ama şöyle sarsılmaz bir gerçek de var ki, özellikle balkan göçmenleri Türkiye ile ilgili bir konuda yaş tahtaya basmaz..hele hele sürü psikolojisi refleksleri beklemek göçmen unsurlar sözkonusu olunca fazlasıyla ütopik bir ihtimal...dernekler, vakıflar vs. şekillerdeki örgütlenme yapılarına bakarsanız, asıl faaliyet dinamiklerinin göç ettikleri bölgelerde kalan unsurların gelecek akıbeti ile ilgili kaygılarından oluştuğunu da farkedebilirsiniz...
Bu dediklerinize kesinlikle katılıyorum sn. vodolia, yanii altına imzamı atarım. O dinamiklerin kaygılarını da anlıyabiliyorum. (Genelde de muhabbette İşte bu yüzden artık onları bırakalım kimse onlara müdaele etmsin diyorum genellikle) Bu söledikleriniz. Balkanlı toplumun artılarıdır. Yani BAL..

Öbür kısmın da isee aşırı bir patlayıcı yadaa genetik milliyetçilik (etnikçilik vs.) le gelişen keskin bir taraf varr. (bunun için dindar yada sosyal olması fark etmiyorr) O taraf birinde az birinde fazla deil yeri gelincee tüm Balkanlardaa (hatta kafkaslarda da benziyor bizee) ki toplumlarda aynı oranda var. O kısmın ismini ise anmak istemem. Allah korusun..

Biraz korkunc bir yazı olduysa k. bakmayın arkadaşlar.
Alt 15. June 2009, 16:34   #7
archangel
Prvi seljak

Seljak 3 Mesaj için 7 Teşekkür aldı.
Seljak 0 Mesajda 0 Defa Eksilendi!
archangel is on a distinguished road

Alıntı:
isadora´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Umut Sarıkaya
"başlık ilginç. Konuya dikkat çekmek istercesine"
archangel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15. June 2009, 17:55   #8
šLjiVoVicA
Prvi seljak

Alıntı:
vodolia´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
evet komplo teorisine çok müsait bir konu...ama şöyle sarsılmaz bir gerçek de var ki, özellikle balkan göçmenleri Türkiye ile ilgili bir konuda yaş tahtaya basmaz..hele hele sürü psikolojisi refleksleri beklemek göçmen unsurlar sözkonusu olunca fazlasıyla ütopik bir ihtimal...

Dediğinize sonuna kadar katılıyorum sn. vodolia... Umarım ki sürü psikolojisinden hayli uzak biz göçmenlerden, göçmenliği reklam malzemesi olarak kullanıp üzerinden menfaat sağlamaya çalışan kişilere asla prim çıkmaz!..
Alt 15. June 2009, 23:48   #9
Kleshtina
Prvi seljak

This message has been thanked: 1 times

Önceki mesajıma ek olarak neden reklam olayı ile ilgili olduğunu düşünmüyorum onuda belirtmek istiyorum.

yine Aristo gibi kıyaslayalım ve Mantık süzgecinden geçirelim, Reklam ile ilgili olabilmesi için geniş bir kitleye hitap edebilmesi lazım. Halbuki Ajda pekkanı yaratan Türk toplumu değilmi. 80 milyonluk bir nüfus içerisinde 2 milyon (boşnalık bilinci olduğunu varsayarsak.) için reklam yapması ne kadar mantıklı.

ikinci olarak sanat yaşamı bitmek üzere olan (ki ortala insan ömrü ülkemizde hala 70 yıl) bir sanatçının bu açıklamayı reklam amaçlı yapması bana çok doyurucu bir açıklama olarak gelmiyor. (Ajda pekkan 62 yaşındaymış. doruysa tabii )

üçüncü olarak ajda ismi "ayda" en bilindik boşnak kzı ismidirrr.

Dördüncü olarak göçmenliğin reklamı olmazkii. yani göçmenlikle ne kazanırsınız. benim için göçmen olmak büyüklerimin tarihini kültürünü ortaya koyabilmek koruyabilmek yaşatabilmektirr. Göçmen demek muhacir demek Muhacir demek se memleketinden kopmuş gariban demek

Beşinci olarak göçmen grupları arasında tatlı bir rekabet var sanki yani Pomağın dünyası başka, Arnavutun başkaa, çerkezin başka. birinin sevdiğni diğeri sevmiyor.

Bence Ajda pekkan harbiden boşnak. eskiden beri zaten isminide tipinide benzetirdim..

Kısacası ilk mesajımdaki gibi geliyor banaa

Hangi sülaledenmiş bilen varmıı ? (sn ajda hanım net kulalnıyorsanız lütfen bize yazıınn )
Alt 16. June 2009, 09:55   #10
šLjiVoVicA
Prvi seljak

This message has been thanked: 4 times

Alıntı:
Kleshtina´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Önceki mesajıma ek olarak neden reklam olayı ile ilgili olduğunu düşünmüyorum onuda belirtmek istiyorum.

yine Aristo gibi kıyaslayalım ve Mantık süzgecinden geçirelim, Reklam ile ilgili olabilmesi için geniş bir kitleye hitap edebilmesi lazım. Halbuki Ajda pekkanı yaratan Türk toplumu değilmi. 80 milyonluk bir nüfus içerisinde 2 milyon (boşnalık bilinci olduğunu varsayarsak.) için reklam yapması ne kadar mantıklı.

ikinci olarak sanat yaşamı bitmek üzere olan (ki ortala insan ömrü ülkemizde hala 70 yıl) bir sanatçının bu açıklamayı reklam amaçlı yapması bana çok doyurucu bir açıklama olarak gelmiyor. (Ajda pekkan 62 yaşındaymış. doruysa tabii )

üçüncü olarak ajda ismi "ayda" en bilindik boşnak kzı ismidirrr.

Dördüncü olarak göçmenliğin reklamı olmazkii. yani göçmenlikle ne kazanırsınız. benim için göçmen olmak büyüklerimin tarihini kültürünü ortaya koyabilmek koruyabilmek yaşatabilmektirr. Göçmen demek muhacir demek Muhacir demek se memleketinden kopmuş gariban demek

Beşinci olarak göçmen grupları arasında tatlı bir rekabet var sanki yani Pomağın dünyası başka, Arnavutun başkaa, çerkezin başka. birinin sevdiğni diğeri sevmiyor.

Bence Ajda pekkan harbiden boşnak. eskiden beri zaten isminide tipinide benzetirdim..

Kısacası ilk mesajımdaki gibi geliyor banaa

Hangi sülaledenmiş bilen varmıı ? (sn ajda hanım net kulalnıyorsanız lütfen bize yazıınn )

Aslında konumuzu sn "ayda" hanımla sınırlamak ne kadar doğru olur bilmem. Ama ben gerçekten bu konunun çeşitli kesimlerce kullanıldığını düşünüyorum. Bir ara rap, hip hop müziği revaçtaydı dünyada hatırlarsanız. Ve şarkıların nakaratı hep rap oldu. Şimdi de bir adam dedoların masallarında dinlediğimiz partizanlarımızı diskoya soktu ( yugoslavya dağıldı böyle oldu...) ve balkan müziği dünya müzik piyasasının merkezine taşındı. mesela ben banu alkan balkan albümü yapsaydı eğer, yeşim salkım'ın balkan albümüne oranla daha az şaşırırdım kendisine. bu arada mesajımda yanlış anlaşılan bir husus var. Ben göçmenlerin kullanıldığını söylemiyorum. göçmenliğin kullanıldığını söylüyorum. Yoksa sn. vodolia'nın da ve sizin de dediğiniz gibi göçmenler, balkan göçmenleri, hayatlarını sadece geçmiş kültürlerine adapte olarak idame ettirir. Onlar için en önemli şey kendi dillerinde söyledikleri türküler, svadbalarında oynadıkları kololar, evlerinde haftada bir pişirilen pitalardır. Gerisi fasa fisodur.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Eğer var ise yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı