Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres...  

Geri git   Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres... > Dom altında her şey yerli yerinde > Seljak muhabbeti > Münazara, Münakaşa, Felsefe ve Edebiyat
Yardım Seljak Listesi Radio and TV Forumları Okundu Kabul Et

Münazara, Münakaşa, Felsefe ve Edebiyat Balkanlarda felsefe ve edebiyat...Münazara da mümkün tabi...

Seçenekler Stil
Alt 24. October 2009, 02:48   #11
dahilaga
Stražar Za Seljake

dahilaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 134 Mesaj için 349 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 1 times
Seljak 11 Mesajda 13 Defa Eksilendi!
dahilaga is on a distinguished road
Cevap: Balkan Müslümanları Kültürel olarak nereli ?

Azizim (edebi lakirdi edecez ya )

Topa kayarak girmissin...

Ben Akdenizin tuzu derken Dogu Akdeniz den bahsediyordum...Ortega yi severdim (Fenerbahceli olani degil) ama bu aralar cok fazla lafi ediliyor.

Moda galiba...Hani şu renkli renkli "kız kitapları" falan var ya..(anladin sen mevzuyu,sert futbolu severim şöyle yerden yerden, bol tekmeli)

Aslinda ben ilk yazdigimda hani "nerdeysek oraliyiz" derken biraz da okudugumu anlamis oldugum ortaya cikiyor.Sicak iklim insanlarini daha iyi anliyorum.Her ne kadar dagli bir Torbes olsam da..

Senin şair Akdenizin mora çalan mavisine aşık olmadan yıllar önce biri de şöyle derdi " bu şarap renkli deniz........................."

Daha o zamanlar" su sızlamıyordu...... "

Ve "bir kimse için bütün yollar yürünebilirse, o kişi kaybolmuş demektir...." dendiğinde ben henüz hiç bir yolu yürümemiştim.

Daha yeni yürümeye başladım.Kökümü ararken bazen de fazla derine inmeye gerek yok diyorum.Balkan müslümanıyım,Torbeşim,beş bin yıllık bir kültürün neresinde kendime bir yer bulabilirsem oralıyım..

Göçmen demek bu demek değil mi zaten.

Bizim bu forumda bir gelenek vardır.Kökümüzü arıyoruz derken Myken uygarlığına ineriz de o yüzden ...Üyelik tarihini bilmiyorum ,eski yazılara bir bak,en yenisinden söz eden Buyuk İskender den başlar...

Ben de hep Adem ile Havva ya inice bana haber verin derim...
dahilaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24. October 2009, 23:08   #12
seyif
vojvodinka

Seljak 255 Mesaj için 436 Teşekkür aldı.
Seljak 3 Mesajda 4 Defa Eksilendi!
seyif is on a distinguished road

Alıntı:
dahilaga´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Azizim (edebi lakirdi edecez ya )

Topa kayarak girmissin...

Ben Akdenizin tuzu derken Dogu Akdeniz den bahsediyordum...Ortega yi severdim (Fenerbahceli olani degil) ama bu aralar cok fazla lafi ediliyor.

Moda galiba...Hani şu renkli renkli "kız kitapları" falan var ya..(anladin sen mevzuyu,sert futbolu severim şöyle yerden yerden, bol tekmeli)

Aslinda ben ilk yazdigimda hani "nerdeysek oraliyiz" derken biraz da okudugumu anlamis oldugum ortaya cikiyor.Sicak iklim insanlarini daha iyi anliyorum.Her ne kadar dagli bir Torbes olsam da..

Senin şair Akdenizin mora çalan mavisine aşık olmadan yıllar önce biri de şöyle derdi " bu şarap renkli deniz........................."

Daha o zamanlar" su sızlamıyordu...... "

Ve "bir kimse için bütün yollar yürünebilirse, o kişi kaybolmuş demektir...." dendiğinde ben henüz hiç bir yolu yürümemiştim.

Daha yeni yürümeye başladım.Kökümü ararken bazen de fazla derine inmeye gerek yok diyorum.Balkan müslümanıyım,Torbeşim,beş bin yıllık bir kültürün neresinde kendime bir yer bulabilirsem oralıyım..

Göçmen demek bu demek değil mi zaten.

Bizim bu forumda bir gelenek vardır.Kökümüzü arıyoruz derken Myken uygarlığına ineriz de o yüzden ...Üyelik tarihini bilmiyorum ,eski yazılara bir bak,en yenisinden söz eden Buyuk İskender den başlar...

Ben de hep Adem ile Havva ya inice bana haber verin derim...

aziz agabeyim siz daha duymadiniz mi Adem Turk(mus)! Havva'yi hala ariyorlar ama

beni Myken kesmez mesela, Uruk'tan asagisi kurtarmaz.

ama merak etmeyin torbesleri babil kulelerine kovalama gibi bir niyetim de yok
seyif isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24. October 2009, 23:45   #13
seyif
vojvodinka

Seljak 255 Mesaj için 436 Teşekkür aldı.
seyif is on a distinguished road

Alıntı:
dahilaga´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Yani demem o ki;Balkan müslümanları hem kültürel olarak hem şahıs olarak hiç bir yerli değil.

Oralı....

Orası kişiye göre değişiyor.Hatta kendisi nerdeyse orası da ora oluyor.Uyum sorunu yok yani.

Kültür dediğin zaten oraya ait olduktan sonra insanın "biriktirdiği" değil mi..
bana bunlar biraz karisik geldi.(artik siir okumuyoruz :P) hic bir yerli degilim, kendime ve sartlara gore bir ora bulup ona uyum sagliyor ve oraya ait oluyorum. sonra bir seyler birikiyor. bir yer-li oluyorum( bir yerim var) artik ama oranin "yerlisi" de degilim gibi?

aslinda bence burda bir ayrim yapmak lazim sanki. siz biraz gocmence cevap veriyorsunuz soruya. bence cevap ararken su an balkanlarda yasayanlari gozonune almak daha iyi.
seyif isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27. October 2009, 19:10   #14
kamp
Prvi seljak

Seljak 2 Mesaj için 5 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 2 times
Seljak 0 Mesajda 0 Defa Eksilendi!
kamp is on a distinguished road

Alıntı:
Kleshtina´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
yorum için teşekkürler ama buna tam olarak katılmıyorum.. Biraz ondan biraz bundan kültür alınmış olsa illaki bir tarafa biraz benzer.. bu kadar kendine has olamaz değilmi ?

Bu dediğinizi şu ancak bağlamda düşünebilirim. Balkanlar geçiş yoludur kafkaslar gibi.. bu yüzden bir çok değişik kültür buralardan geçmiş yada sıkışıp kalmış yerleşmiş olabilir..

saygılar.
şöyle bir örnek vereyim bulgaristandan türkiyeye göçler yada zorla sürülmeler den sonra gelen insanlar dağıtıldılar hemen hemen her bölgeye güneydoğuda bile göçmenler mevcut şimdi ordaki göçmenler 3. 4.5. kuşakları düşünürsek aile büyüklerinden ne almışlarsa(kültür,anane,örf)onu görür ordaki kültürüde alır bir harman yapar yoksa yaşayamaz ki asosyaleşir ikiaradalıktaki kastım bu aslında tam ortada kalma hali her anlamda
kamp isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29. October 2009, 12:08   #15
Kleshtina
Prvi seljak

Kleshtina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 45 Mesaj için 68 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 2 times
Kleshtina is on a distinguished road

Alıntı:
kamp´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
şöyle bir örnek vereyim bulgaristandan türkiyeye göçler yada zorla sürülmeler den sonra gelen insanlar dağıtıldılar hemen hemen her bölgeye güneydoğuda bile göçmenler mevcut şimdi ordaki göçmenler 3. 4.5. kuşakları düşünürsek aile büyüklerinden ne almışlarsa(kültür,anane,örf)onu görür ordaki kültürüde alır bir harman yapar yoksa yaşayamaz ki asosyaleşir ikiaradalıktaki kastım bu aslında tam ortada kalma hali her anlamda
anladım ne demek istediğinizi, yani siz Türkiyeye gelmiş balkanlıları kastettiniz..

Bence bu bireyleriyn tutumu ile ilgili bir şey.. mesela bakın benim dedem 1924 yılında mübadele ile florina dan gelmişler.. ilk istanbulda anadoluya ayak basmışlar.. devlet oradan manisa-kula ya yollamış.. sonra orada da durmamışlar.. Ayvalıka.. Ayvalık eskiden Türk yaşamıyormuş.. hep Rum evleri.. sonra yapılan bir kaçı dışında camiler bile kilise den çevrilme camidir.. hatta bazılarının üzerinde çanı bile vardır o zamanlar kim hangi evin kapısını açar içine girerse onun olumuş.. sonra kaydını yaptırır ve tapu alırlarmış.

ama bunu düzensizlik olarak algılama misal muhacirler zorluk çekmesin die genelde belirli yerlerde toplanarak yerleşmişler..

bizimkilerin yerleştiği köy bir boşnak köyüdür. ve neredeyse yarısı curcevic geri kalan kısmının da çoğu rapovic.. bir kaç ta başkaları var..

birde bizim gibi gelmekte sona kalan bir kaç serezli yada florinalı da aralarına eklenmiş

bizimkiler köken olarak arnavut fakat arnavutça namına hiç bir şey kalmamış.. o kadar ki lakapları arnavut olmasına rağmen araştırmaya başladığım ilk zamanlarda makedon olduklarını düşündüm.. bu beni araştırma için kamçıladı ve şimdi okadar bilgi elde ettimki derlesem kitap olur xD

Fakat düşününce bu çok doğal bir şey..yani kullanılmayan bir dilin körelmesinden daha doğal ne var..(yada kültürün) evlendiğiniz insanlar farklı bir dil kullanıyorlar. vs.

ama genede bir şeyler hiç unutulmamış.. köyümüz.. büyük dedemiz.. onun çeteci hikayeleri.. tulum.. kardeşi adem amcamızın çaldığı demirden kaval (sanırım tarifi fyelli denen çalgıya benziyor.)

ben dedemden ve onun memleketinden bahsedince bazıları diyor sen boşnakları sevmiyormusun.. bende diyorum neden sevmeyim onlar benim kardeşlerim.. Akrabalarım.. babannem gibi yada anneannem gibi..

kimide diyor bu bir "inat" sanırım bence bu daha doğru.

yani demek istediğim şu.. karışıklık yok.. yada ırkçılık ta yok (yani ırk sevgisi).. sevgi.. sadece atanı dedeni seveceksin.. onları sayacaksın.. çektikleri sıkıntıları ve yaşadıklarını saygı duyarak anacaksın..

Hem inancımızda bu şekilde değilmi.. Kuran-ı Kerimde de yüce Allah kadınlara buyuruyor.. "Çocuklarınızı Babalarının namıyla anın" diye..

yani benimkisi biraz "inatla" sevgi, inanç ve saygıı... sanırım bu şekilde davranılsa kimse unutmaz yada başka kültürlere benzemezdi..

tabi kız alıp vermeler olur buda akrabalıkları sağlar ve dostluk olurdu..
"Ah Florina'yı bırakmayacaktım Florina da ölecektim!"; dedikçe artık gölgelenmeye başlayan bakışlarında, cins atlar gibi geniş sağrılı dik omuzlu dağlarının Makedonya göklerinin ışığı yansır. Yüzü Bulutlardan sıyrılmış gibi aydınlanırdı-Makedonya 1900
Kleshtina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Eğer var ise yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı