Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres...  

Geri git   Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres... > Dom altında her şey yerli yerinde > Seljak muhabbeti > Anketler
Yardım Seljak Listesi Radio and TV Forumları Okundu Kabul Et

Anketler Forum bünyesinde anket yapmak isteyenlere....

Anketimiz: Bosnakca Yayin Hakkinda Ne Dusunuyorsunuz?
Evet iyi birseydir. 28 36,36%
Hayir hos birsey oldugunu dusunmuyorum. 29 37,66%
Kararsizim. 9 11,69%
Boyle bir yayindan haberim yoktu. 11 14,29%
Katılımcı sayısı: 77. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Seçenekler Stil
Alt 11. June 2010, 14:59   #41
erhanby
Treci seljak

Seljak 6 Mesaj için 8 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 2 times
Seljak 5 Mesajda 8 Defa Eksilendi!
erhanby is on a distinguished road
Thumbs up Cevap: Sizce Azinlik Olarak mi Goruluyoruz?

Konu hakkında Boşnaklar daha bilgilidir.Ancak bir Türk olarak bende birkaç birşey karalamak istiyorum.

Boşnakça yayın yapılması açıkcası beni hiç rahatsız etmez.Ki zaten Pendik / istanbulda ikamet eden biri olarak şunu demeliyim.Ortaokul sıralarındayken sınıfımın %60 a yakını Boşnaktı. Ve beraber gezer,eğlenir,içerdik.Ne ben onları farklı ne de onlar beni farklı görürdü.Dilimiz ortaktı.Boşnakça olarak bana tek öğretttikleri 'boli.... me p...a ' oldu Affınıza sığınarak sansürledim.

Kimi zaman düğünlerine katıldım.Eğlendik falan.Bazen Boşnak böreğinden yedik falan derken zaman geçti.Biz yine ayrışmadık.

Türk-Boşnak ikilisini ayırmak isteyen yok.Ki zaten ayırmak demek zaten Osmanlıyı reddetmek demektir Ki hiçbir Türk bunu yapmaz.

Aynı şey Arnavut,Çerkez ve Türkiye cumhuriyetine bağlı kalan tüm kardeşlerimiz için geçerlidir.

Boşnakça yayın bölücü bir şey değildir.Ama istemeyen arkadaşların endişelerini de anlıyorum.

Bazı arkadaşlar Boşnak olduğum için dayak yedim falan demiş.Onların Türk olduğundan emin mi? Ki Türk damarı olanlar böyle birşey yapmaz.

Neyse çok uzattım başınızı şişirdim.Sürç-ü lisan etttiysek affola.

Hepiniz Allaha emanetsiniz.
erhanby isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12. June 2010, 21:47   #42
Serco
merinosum mavi gözlüm çatalkaram ...

Serco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 45 Mesaj için 129 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 1 times
Seljak 4 Mesajda 6 Defa Eksilendi!
This message has been groaned: 1 times
Serco is on a distinguished road
Cevap: Sizce Azinlik Olarak mi Goruluyoruz?

Alıntı:
ülkü´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Sizce Azınlık olarak mı Görülüyorsunuz" sorusunu, günümüzde yapılan sözde demokratik açılımın doğal sonuçları olarak görebiliriz.Etnik milliyetçiliğin ırkçılığı çağrıştırdığına inanıyorum.
bu sorunun sorulduğu tarihte sözde demokratik açılımın esamesi okunmuyordu. bu sorunun sorulma sebebi direk olarak sorunun kendisinden ortaya çıkar zaten. sorunun sorulduğu tarihte; (devletin resmi organlarının söylediği ifadenin aynısını kullanıyorum) "azınlıklara yönelik ana dilde yayın hakkı" kapsamında hafta içi hergün farklı etnik topluluklara ait dillerde yayın yapılmasıyla ilgili bir sorudur. şu dönemdeki sözde demokratik açılım ise perşembenin geleceği çarşambadan belliydi dedirtecek cinsten.
Serco isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13. June 2010, 18:54   #43
ülkü
Treci seljak

ülkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 18 Mesaj için 33 Teşekkür aldı.
Seljak 2 Mesajda 3 Defa Eksilendi!
ülkü is on a distinguished road

Alıntı:
Serco´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bu sorunun sorulduğu tarihte sözde demokratik açılımın esamesi okunmuyordu. bu sorunun sorulma sebebi direk olarak sorunun kendisinden ortaya çıkar zaten. sorunun sorulduğu tarihte; (devletin resmi organlarının söylediği ifadenin aynısını kullanıyorum) "azınlıklara yönelik ana dilde yayın hakkı" kapsamında hafta içi hergün farklı etnik topluluklara ait dillerde yayın yapılmasıyla ilgili bir sorudur. şu dönemdeki sözde demokratik açılım ise perşembenin geleceği çarşambadan belliydi dedirtecek cinsten.
Konuyu siz açmısınız açılım tarıhınden çok önce evet haklısınız.Ancak verilen cevaplara bakacak olursanız,çoğunun açılım sürecinden sonrasına denk geldiğini görürsünüz(18-45 arası) . Dünyanın her yerinde azınlıklar hep"çoğunluk hakkı"isterler.Oysa Türkiye'de çoğunluk hakkından yararlananların bir kısmı"ayrılıkçı, ırkçı,bölücü terör örgütü ve onun meclisteki uzantısı" azınlık hakkı istemektedir.Halbuki Lozan'da azınlık statüsünde olanların gayri müslüm olduklarını sanırım herkes biliyordur.Büyük devrimci Atatürk,24 etnik kökenden olan insan topluluğundan bir ulus yaratmıştır. Atatürk'ün kendisinin kaleme aldığı medeni bilgiler kitabı şu cümle ile başlar;Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir.
Günümüzde ülke insanını ayrıştırmak ve hatta bu insanlardan yeniden ümmet yaratmak amacıyla yapılan çalışmaların yavaş yavaş meyvesini verdiğini görmekten son derece üzüldüğümü bilmenizi isterim.
Devletin temel işlevi,ortak değerler etrafında bir toplumu birleştirip ayakta tutmaktır;ayrıştırıp bölünmesini sağlamak değildir.İktidarlar gelip gecici Türkiye Cumhuriyet'i sonsuza dek kalıcıdır.
ülkü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22. May 2011, 21:57   #44
Serco
merinosum mavi gözlüm çatalkaram ...

Serco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 45 Mesaj için 129 Teşekkür aldı.
Seljak 4 Mesajda 6 Defa Eksilendi!
Serco is on a distinguished road

Alıntı:
ülkü´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Konuyu siz açmısınız açılım tarıhınden çok önce evet haklısınız.Ancak verilen cevaplara bakacak olursanız,çoğunun açılım sürecinden sonrasına denk geldiğini görürsünüz(18-45 arası) . Dünyanın her yerinde azınlıklar hep"çoğunluk hakkı"isterler.Oysa Türkiye'de çoğunluk hakkından yararlananların bir kısmı"ayrılıkçı, ırkçı,bölücü terör örgütü ve onun meclisteki uzantısı" azınlık hakkı istemektedir.Halbuki Lozan'da azınlık statüsünde olanların gayri müslüm olduklarını sanırım herkes biliyordur.Büyük devrimci Atatürk,24 etnik kökenden olan insan topluluğundan bir ulus yaratmıştır. Atatürk'ün kendisinin kaleme aldığı medeni bilgiler kitabı şu cümle ile başlar;Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir.
Günümüzde ülke insanını ayrıştırmak ve hatta bu insanlardan yeniden ümmet yaratmak amacıyla yapılan çalışmaların yavaş yavaş meyvesini verdiğini görmekten son derece üzüldüğümü bilmenizi isterim.
Devletin temel işlevi,ortak değerler etrafında bir toplumu birleştirip ayakta tutmaktır;ayrıştırıp bölünmesini sağlamak değildir.İktidarlar gelip gecici Türkiye Cumhuriyet'i sonsuza dek kalıcıdır.
Sn. ÜLKÜ, anladığım kadarıyla biraz elmayla ARMUT'u karıştırmışsınız. Bahsi geçen konu bu değil. Bu sitede herkesin hassasiyet göstereceğine inandığım tek konu bölücülüktür. Ama bizde artık üvey evlat muamelesi görmek istemiyoruz. Bugün "TÜRK MİLLETİ" diye bağırıp çağıranlar 60'lı yılların sonlarında biz göçmenleri "GAVUR" ve "KOMÜNİST" diyerek dışladıklarını dövdüklerini hakaret ettiklerini canlı tanıklarından dinledim. Bugün bize yakın durmaları ve zamanında düğünlerde rijetko oynayan Boşnak futbolcularımızı milletvekili adayı göstermeleri bana çok samimi gelmiyor. Ama yinede sizin hassasiyetinizi anlıyorum ve saygıda duyuyorum.

Saygılar,

Ernesto CHE Guevara
Serco isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. August 2011, 02:02   #45
erke
Drugi seljak

Seljak 14 Mesaj için 20 Teşekkür aldı.
Seljak 0 Mesajda 0 Defa Eksilendi!
erke is on a distinguished road

Bence ayrım kafalarda başlar.Dna'larda değil.Azınlık bana çok iğreti bir kelime gibi geliyor.Azınlık olmak için kendini o ülkede az hissetmek yabancı hissetmek kapana kıstırılmış etrafında binlerce düşman varmış gibi hissetmek sanki.Her an ufacık bir yanlışını bekleyen binlerce insanla kuşatılmış olmak.Oysa bu ülkede ne Boşnakların , Kürtlerin ne de Türklerin ne de başka bir milletin ayrı hissetmesi için bir neden yok.Aynı ortamda bulunduğumuz zaman ortak bir konu açabiliyor muyuz,gülüp eğlenebiliyor muyuz gerektiğinde hüzünlenebiliyor muyuz bence mesele bu.Böylesine kaynaşmış bir coğrafyada ben ayrıyım deyip geri durursan ayrı olduğunu başkalarının kafasına da işlemeye çalışırsan gerçekten ayrılırsın.

Boşnakça yayınının gerçekten kültüre hizmet olduğunu düşünseydim yadırgamazdım.Ancak içinde bulunduğumuz durum malum.Atılacak her adımın düşünülmesi lazım.Başkaları çok iyi düşünüyor da biz düşünemiyoruz.Düşünmesi gerekenler bu ülkenin insanları konuyu yeterince irdelemiyorlar.
erke isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. August 2011, 02:04   #46
erke
Drugi seljak

Seljak 14 Mesaj için 20 Teşekkür aldı.
Seljak 0 Mesajda 0 Defa Eksilendi!
erke is on a distinguished road

Bu arada Sayın Göçmenyalı hayal gücünüze bayıldım.Meselelere böyle yaklaşmanız çok değişik ve çarpıcı.
erke isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Eğer var ise yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:05 .