Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres...  

Geri git   Balkanskidom - Göç edemeyeceğiniz tek adres... > Dom altında her şey yerli yerinde > Seljak muhabbeti > Münazara ve Münakaşa
Yardım Seljak Listesi Radio and TV Forumları Okundu Kabul Et

Münazara ve Münakaşa Eh bununda kulübü oldu ya neler göreceğiz daha kimbilir...Saygı içinde sevgi pıtırcığı ile ...Kimseyi kırmadan balkanlar hakkında ne tartışmak isterseniz...

Seçenekler Stil
Alt 3. August 2010, 04:01   #1
Galenovic
Drugi seljak

Galenovic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 58 Mesaj için 138 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 2 times
Seljak 4 Mesajda 4 Defa Eksilendi!
Galenovic is on a distinguished road
Boşnak Medyası ya da Boşnaklar'ın Medyası

Boşnak Medyası ya da Boşnaklar'ın Medyası

Bu yazıya konu olacak olgu hakkında epeydir düşünüyorum. İleriki zamanlarda belki daha ayrıntılı bir yazı yazabilirim ama şimdilik hiç değilse kısaca değineyim ve konuyla ilgili bir not düşeyim istiyorum.

Konumuz Boşnak Medyası ya da Boşnaklar'ın Medyası...

Son yıllarda ileri sürülen bir fikir var, o da şu: Dünya bir yandan küreselleşiyor ancak aynı zamanda da yerelleşiyor. Bu sözün en sade anlamı, dünya neo-liberal ekonomik politikalar ve popüler kültür etkisiyle tekdüze bir hâl alıyorken bir yandan da bu sarmal içinde küçük gruplaşmalar meydana geliyor. Meydana gelen bu gruplaşmaların özelliği ise, belirli bir coğrafyada tarih, kültür, ırk vb. ortaklıkları olan toplulukların bu sarmal içinde biraraya gelerek yer edinmeye çalışıyor olması...

Lafı hiç uzatmadan söylemek gerekiyor ki bu gruplaşmalar en temel olarak etnik kökenler üzerinden oluşuyor. Tekdüzeleşme sarmalı içinde kimlik bunalımına giren birey veya topluluk, kendilerini güçsüz hissetmemek adına kendileri gibi olanlarla, yani aynı etnik kökenden olanlarla duygusal, düşünsel bir birliğe giriyor. İşte sorunlar yumağı da burada başlıyor: Etnik milliyetçilik, diğer bir ifadeyle mikro milliyetçilik... Kendinden olmayanı yabancı görme... Kendi topluluğu içine kapanma... Kendi ait olduğu topluluğu diğerlerinden üstün görme... Vs. vs.

Bu tanımlamalardan hareketle bugünün Türkiye'sine geldiğimizde; son yıllarda ve özellikle de son 1-2 yılda Demokratik Açılım adı altında çeşitli etnik kimliklere sahip insanların kendilerini eşit yurttaş, vatandaş kimliğiyle değil etnik kimlikleriyle ifade etmelerinin sağlandığı, etnik kimliklere siyasal-kurumsal anlamlar yüklendiği, kültürel farklılıkların birleştirici değil ayrıştırıcı bir zeminde değerlendirildiği, toplumculuğun değil toplulukçuluğun özendirildiği bir siyasal-toplumsal atmosferde bulunuyoruz. Dönülmez bir yola doğru giriyoruz ve hatta girdik. Bundan böyle etnik, kültürel farklılıklarımız ya 'biz'i 'diğerleri'ne yabancılaştıracak veya olması gerektiği gibi etnik farklılıkları bir kenara koyarak daha güçlü, daha bilinçli bir toplumun eşit yurttaşları olacağız. Şu an birinci yolda ilerliyoruz, ikinci yol zor olanı ama doğru olanı...

Sosyolog, sosyal antropolog ya da ne bileyim siyaset bilimci falan değilim fakat yanlış bir şeyler olduğu izlenimine sahibim ve bunları yazmak, anlatmak ihtiyacı hissediyorum. Yazının başında konuya kısaca değineceğim diye yazmıştım ama bir hayli uzadı farkındayım. Tüm bu yazdıklarımın Boşnaklar'la ve Boşnak medyasıyla ne ilgisi var diye sorulabilir. İşte etnik kimliklere bu denli önem atfedildiği, kültürel farklılıkların ayrışmaya neden olduğu bir ortamda biz Boşnaklar da kuşkusuz, bir etnik kimliğe mensup olduğumuzdan dolayı işin ucu Boşnaklar'a da dokunuyor.

Dediğim gibi etnik kimlikler gereğinden fazla ve hiç de iyi olmayan amaçlar doğrultusunda okşanıyor, ön plâna çıkartılıyor. İnternet medyası da bunun için uygun ve son derece ucuz bir mecra. Durum böyle olunca siyasal düşüncesini, hayat görüşünü, yaşantısını etnik kimliği üzerinden tanımlayan insanlar başkalarını etkileyebilecekleri, düşüncelerini yayabilecekleri bir organ bulmuş oluyorlar. 'Kültürümüze sahip çıkıyoruz' iddiası altında toplumun geri kalan kısmından aslında ne kadar farklı olduklarını, birlik-beraberlik adı altında da etnik köken üzerinden bilinçlenmeyi, örgütlenmeyi savunuyorlar. Sitelerinde yer yer etnik bölücülüğe varan, kendilerinden olmayan hiçbir şeyi görmeyen yazılara, yorumlara yer veren bu mecralar etnik milliyetçiliği körüklüyorlar. Yukarıdaki paragraflarda bahsettiğim birinci yolu seçen, yani 'biz'i 'diğerleri'ne yabancılaştırıcı düşünceleri yayan bir kısım Boşnak sitesi, benim Boşnak Medyası adını verdiğim mecranın bir kısmı ki sayıları az ama kopardıkları gürültü fazla, Boşnaklar'ın genelini temsil etmemekle birlikte Boşnaklar'ı zehirliyor, hatta zaman zaman Boşnaklar'ın farklı algılanmasına neden olabiliyor. En önemlisi de toplumsal birlik ruhuna en fazla ihtiyacı olduğumuz bu dönemde ülkemizin toplumsal ortak geleceğini gözardı edip "ille de ben" diyorlar. En çok da, bir genç olarak, bu tür mecraların yaydıkları zehirden etkilenen, bu zehirli fikirlere kendini kaptıran gençlere üzülüyorum.

http://devrimcibosnak.blogspot.com/2...rn-medyas.html
Galenovic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 3. August 2010, 06:28   #2
vranovci
Stražar Za Seljake

vranovci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seljak 146 Mesaj için 317 Teşekkür aldı.
This message has been thanked: 2 times
Seljak 3 Mesajda 3 Defa Eksilendi!
vranovci is on a distinguished road
Cevap: Boşnak Medyası ya da Boşnaklar'ın Medyası

benim son gelişmelerden kendi adıma algıladığım birilerine karşı birilerini denge unsuru oluşturma kaygısı.açılım için sadece tek bir etnik grubu baz aldığı eleştirilerine karşı mevcut hükümetin bu denge unsuruna karşılık getirmek istediği etniklik varsa o da biz balkan göçmenleridir.türkiye ye dil bilmeden gelen milyonlar herşeye rağmen topluma çok kısa sürede entegre olabilmiş,kadını erkeğiyle sosyal hayatın içinde yer alabilmiş.yani hem yerel hemde toplumsallaşa bilmiş güzel bir örnek.balkan toplumu içinde de istanbul da en yoğun olarak yaşayanlar boşnaklar olduğu için üzerlerine daha fazla oynanmakta.izmir in abartısız 3/1 i makedonya göçmeni olmasına karşın makedonlar üzerinden henüz daha konuşmalar başlamadı.gerek sanal ortamlarda,gerekse kendi sosyal ortamlarında içimizden bazılarının ''birileriyle aynı kefeye konmama'' adına uçlaşması kaçınılmaz oldu.yine din bezirganlarının ki özellikle boşnak ve arnavutların(bana kalırsa bunun da sebebi istanbul da sayıcı çok fazla boşnak ve arnavut un yaşaması) üzerine din kardeşliği,(yeni)osmanlıcılık gibi yüklenmelerle bu uçlara milliyetçiliğin beslendiği ana damar olan dini de güzelce empoze etme şansı doğuruyor. bence işin komik yanı şu olacak milliyetçileşen bu kesim ortak anlaşma dilinin türkçe olduğunun kaçınılmazlığına varınca o zaman ne yapacak ? çünkü mikro milliyetçi hemşerilerimiz diyeyim malum türk milliyetçileri ile sürekli dirsek teması içindeler.o zaman bu koalisyonu bozma gereği mi duyacaklar yoksa çatışacaklar mı ? bakalım medya ları onları hangi rüzgara savuracak...

Konu vranovci tarafından (3. August 2010 Saat 06:30 ) değiştirilmiştir.. Sebep: yazım hatası
vranovci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Eğer var ise yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:50 .